PŘESTĚHOVALI JSME SE!
Od 11.4.2023 nás najdete v budově Port7 na Nádraží Holešovice.

Chci se objednat

Operace dle oční vady

Moderní medicína nám v současné době nabízí celou řadu možností, prostřednictvím kterých lze úspěšně vyřešit různé oční vady a onemocnění. V Očním centru Praha nabízíme vysoce kvalitní oční vyšetření a operativní zákroky, které řeší léčbu šedého zákalu a různých typů refrakčních vad oka.

 

Šedý zákal (katarakta)

Je vám přes šedesát a máte pocit, že hůř vidíte? Máte zamlžené, zhoršené nebo zkreslené vidění na blízko i do dálky a také citlivost na světlo? Pak by vás mohl trápit šedý zákal.

Šedý zákal většinou postihuje osoby ve věku 60 až 75 let. Vzniká stárnutím lidské oční čočky, kdy postupně dochází k jejímu zakalení. Toto zakalení brání průchodu světelných paprsků na sítnici, a člověk si tak připadá, jako by viděl přes mlhu.

Jediným způsobem léčby je rychlá a zcela bezbolestná operace šedého zákalu

 

Vetchozrakost (presbyopie)

Je vám přes čtyřicet a máte problémy s viděním na blízko? Nevidíte dobře na čtení, při používání mobilního telefonu nebo už nepřečtete cenovku v obchodě? Pak vás již trápí stařecká vetchozrakost neboli presbyopie.

Přibližně po 40. roce života začne lidské oko ztrácet schopnost akomodovat neboli zaostřovat na blízkou vzdálenost. Postupně tak člověk začne potřebovat brýle na čtení a pokud nosí i brýle na dálku, nevyhne se neustálému střídání brýlí. 

Pokud vás však nošení brýlí obtěžuje je pro vás řešením bezbolestná operace PRELEX.

 

Krátkozrakost (myopie)

Vidíte špatně na dálku? Nedokážete zaostřit vzdálené předměty a vidíte je rozmazaně? Pak pravděpodobně trpíte krátkozrakostí.

Při krátkozrakosti dochází k tomu, že se světelné paprsky protínají již před sítnicí, takže na sítnici se promítá neostrý rozmazaný obraz. Krátkozrakost lze standardně korigovat brýlemi či kontaktními čočkami na dálku.

Pokud si však chcete zachovat svobodu bez brýlí a čoček, může pro vás být řešením laserové odstranění dioptrií (vhodné pro lidi ve věku 20 - 40 let) nebo operace PRELEX pro osoby nad 40 let.

 

Dalekozrakost 

Špatně se vám zaostřuje na blízké předměty či text? Pak vás pravděpodobně trápí dalekozrakost. U menší vady si toho ani všimnout nemusíme, neboť oko je schopné akomodovat (doostřit). Pokud ale oči musí neustále doostřovat a vyvíjet toto větší úsilí, můžete trpět bolestmi hlavy, větší únavou či nesoustředěností.

Při dalekozrakosti dochází k tomu, že se světelné paprsky protínají až za sítnicí, takže se na sítnici promítá neostrý rozmazaný obraz. Dalekozrakost se standardně koriguje brýlemi s plusovými dioptriemi.

I dalekozrakost lze řešit operativně a zbavit se tak závislosti na brýlích a to buď operací PRELEX nebo laserovým odstraněním dioptrií.

 

Astigmatismus

Astigmatismus je tzv. cylindrická oční vada, která snižuje zrakovou ostrost na všechny vzdálenosti. Je způsobena nepravidelným zakřivením rohovky (vzácněji zakřivením oční čočky), které je místo kulovitého tvaru spíše elipsoidní. Světlo se proto lomí v místech s větším či menším zakřivením různě, což způsobuje, že se paprsky na sítnici nesetkávají v jednom ohnisku a vidění je rozostřené, pokřivené až zdeformované a zároveň může docházet i ke špatnému rozlišování některých písmen a číslic. V souvislosti s astigmatismem se mohou objevit i bolesti hlavy, únava očí a přivírání víček při pohledu do dálky. 

To, že trpíte astigmatismem nemusíte vůbec vědět. Toto onemocnění většinou zjistí až lékař při komplexním očním vyšetření. Standardně se koriguje brýlemi či kontaktními čočkami.

Astigmatismus lze precizně odstranit při laserové operaci i při nitroočních operací šedého zákalu či PRELEX implantací torické nitrooční čočky.

  

Věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD)

Makulární degenerace patří k nejzávažnějším onemocněním sítnice, při které dochází k chorobným změnám na sítnici v místě nejostřejšího vidění a k postupné ztrátě centrálního vidění. Při makulární degeneraci vypadává pacientovi obraz uprostřed zorného pole a ztrácí schopnost rozpoznávat detaily, má poruchy čtení, nemůže sledovat televizi.

Objevuje se převážně ve vyšším věku, jeho průběh je různě rychlý a někdy vede k praktické ztrátě zraku až slepotě. 

Makulární degeneraci nelze bohužel zcela vyléčit (tj. nelze zcela obnovit zrakové funkce a normální vidění), ale onemocnění lze účinně zbrzdit a zastavit další vývoj nemoci.

 

horizontal