Chci se objednat

TISKOVÁ ZPRÁVA - OCP slaví 15 let

24.09.2015
TISKOVÁ ZPRÁVA - OCP slaví 15 let

První soukromé kataraktové centrum v ČR slaví patnácté narozeniny 

 

Patnácté výročí založení slaví tento rok Oční centrum Praha. Klinika specializující se na operace šedého zákalu provedla v roce 2000 jako první pražská soukromá klinika ambulantní operaci katarakty. Od té doby má na kontě úctyhodných 50 000 úspěšných zákroků. 

 

Oční centrum Praha je jednou z nejúspěšnějších klinik specializovaných na léčbu šedého zákalu v České republice. Její chirurgové patří mezi průkopníky ambulantního způsobu operace katarakty, který praktikují už patnáct let. Loni se počet úspěšných zákroků přehoupl přes kulatou hranici 50 000 operací.

„Z 50 000 operací je cítit obrovská důvěra pacientů v naši práci. Nejen z tohoto čísla, ale i z celkového chodu kliniky, mám obrovskou radost. Největší odměna je pro nás spokojený pacient, který naši kliniku doporučí dál. Pacienti totiž neoceňují „pouze“ naši odbornou stránku, tj. výsledky operací, ale zároveň profesionální a lidský přístup celého personálu ke každému pacientovi a rodinné prostředí kliniky,“ uvedl Adam Janek, ředitel Očního centra Praha, a dodal: „Výsledek je týmovou prací. V OCP táhneme za jeden provaz, od prvního kontaktu s pacientem až po ten poslední. Vybudovali jsme si na pracovišti výborné mezilidské vztahy, které se promítají do firemních hodnot a kultury, a myslím, že se promítají i do našeho přístupu k pacientům.“  

V současné době používají specialisté v OCP nejmodernější přístroje v čele s laserovým přístrojem LenSx. „Při operaci šedého zákalu je nutné odstranit z oka zakalenou čočku, která nepropouští světlo na sítnici, a nahradit ji čočkou umělou. K tomu se ještě v nedávné době používal skalpel, ale teď operujeme kataraktu laserovým paprskem řízeným počítačem a kontrolovaným chirurgem. Tím se vylučují chyby způsobené manuálním vytvářením řezů,“ vysvětluje MUDr. Radan Zugar, primář kliniky OCP a dodává: „Výzkumy prokázaly, že laser je 10x přesnější než člověk.“

OCP neprovádí pouze operace šedého zákalu. V nabídce služeb se nachází kompletní oftalmologická péče, klinika se podílí na světovém výzkumu. „Děláme to, co umíme a snažíme se neustále zdokonalovat. V OCP jsme se podíleli i na vývoji dvou nitroočních čoček významného výrobce, které jsou dnes hojně implantovány při řešení šedého zákalu nebo presbyopie nejen v České republice, ale po celé Evropě a zanedlouho se očekává jejich vstup na americký trh. Tyto speciální nitrooční čočky zbavují pacienta závislosti na brýlích,“ uvádí MUDr. Zugar.

 

Co je to katarakta: Katarakta neboli šedý zákal je onemocnění, které postihuje nejčastěji osoby ve věku 65 -75 let jako projev stárnutí. Zaznamenány jsou ale také případy šedého zákalu u novorozenců z genetických důvodů či kvůli virovému onemocnění matky. Při kataraktě dochází k zakalení oční čočky, která tak brání průchodu světla na sítnici. Může vést až k úplné ztrátě zraku.