PROVOZ NEOMEZEN

Chci se objednat

MUDr. Andrea Janeková radí v České televizi

02.11.2015
MUDr. Andrea Janeková radí v České televizi

V úterý 27. října 2015 byla naše paní doktorka MUDr. Andrea Janeková hostem v pořadu České televize Sama Doma. 

 

Tématem rozhovoru bylo šilhání u dětí i dospělých a další oční vady v různých etapách lidského života.

 

 

Na záznam celého rozhovoru s paní doktorkou Janekovou se můžete podívat ZDE.

 A co se dozvíte? 

Šilhání v dětství i dospělosti

Paní doktorka Janeková vysvětlila, co to šilhání je a že existuje šilhání zřejmé, ale i skryté. Dále informovala, že děti do 6 měsíců věku šilhat mohou, pokud ale šilhání přetrvává i po této době, je potřeba nechat dítěti vyšetřit zrak očním lékařem. Vyšetření by pak měli podstoupit i děti, jejichž rodiče trpěli šilháním, tupozrakostí či vysokým počtem dioptrií. Paní doktorka také zmínila, že šilhání může postihnout i dospělého člověka, v tomto případě ale vzniká jako důsledek úrazu nebo při onemocnění mozku.

 

Oční vady a vyšetření u dospělých

V rámci rozhovoru dále paní doktorka Janeková informovala o očních vadách v různých etapách života:

  • V adolescentním věku se často objevují refrakční vady, kdy oko vidí hůř na dálku. Tato oční vada se řeší brýlemi nebo kontaktními čočkami.
  • Dále pak po 40. roce života se nám zhoršuje vidění na blízko. Odborně se tato oční vada nazývá věkem podmíněná ztráta akomodace a řeší se nasazením brýlí na čtení.
  • Ve stáří kolem 60. věku se pak objevuje šedý zákal, jehož odstranění se řeší operativně.

 

Proč chodit na preventivní vyšetření

Paní doktorka doporučila, že na kontroly k očnímu lékaři bychom měli chodit i v případě, že nepociťujeme zhoršené vidění. Důvodem je, že některé oční vady se neprojevují zhoršeným viděním. Pokud však nedojde k jejich včasnému zachycení, může dojít k trvalému poškození zraku, které již nelze léčit. Příkladem je zelený zákal, který vzniká ubýváním buněk na sítnici a postupně zužuje zorné pole (člověk pak vidí trubicovitě).

 

V závěru rozhovoru pak paní doktorka Janeková upozornila na mobilní aplikaci pro domácí orientační testu zraku. Pozor ale, toto měření nenahrazuje vyšetření očním lékařem!

 

Na preventivní vyšetření zraku se můžete objednat k nám na kliniku - buď telefonicky na lince zdarma 800 100 210 nebo přes on-line formulář.