PROVOZ NEOMEZEN (aktualizováno k 1.3.2021)

Chci se objednat

Dny prevence zraku potvrzují pozitivní vývoj

01.12.2015
Dny prevence zraku potvrzují pozitivní vývoj

V posledním listopadovém týdnu se již po čtvrté uskutečnil projekt “Dny prevence zraku”. Cílem akce bylo bezplatné vyšetření zraku příslušníkům složek Integrovaného záchranného systému, u nichž je dobrý zrak nezbytný pro výkon jejich povolání. A i 4. ročník byl opět úspěšný. Celkem se podařilo vyšetřit zrak téměř 5 stovkám policistů, strážníků a záchranářů.

 

Během tří dnů přijelo Očního centrum Praha se svou mobilní klinikou a týmem lékařů a sester přímo na pracoviště zaměstnanců Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy, Policejního prezidia ČR, Městské policie hl. m. Prahy a Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy.

Zájem o vyšetření zraku byl ze strany příslušníků IZS opět velký. Celkem jsme vyšetřili téměř 500 příslušníků záchranných složek. Většina z nich přišla na oční vyšetření poprvé. U osob, které podstoupili kontrolu zraku i v předchozích letech, jsme zaznamenali pozitivní vývoj a snížil se počet těch, kteří měli špatnou brýlovou korekci či byl u nich diagnostikován syndrom suchého oka.

"Potvrzuje se tak, že každoroční kontroly zraku mají smysl” uvedl  Mgr. Adam Janek, MHA, MBA, ředitel Očního centra Praha a dodává: “Prevence je vždy jednodušší a méně nákladná pro všechny a určitě ´méně bolí´ než řešení zanedbaného stavu. Jsou totiž onemocnění, která nemusí mít vůbec žádné příznaky, a přitom mohou mít nezvratné následky.”

 

Dny prevence zraku v reportáži České televize
 

 

Zrakové vyšetření bylo zcela bezbolestné a zabralo asi 20 – 25 minut. Během vyšetření byly příslušníkům záchranných složek přístrojově změřeny dioptrie pro vidění na blízko, střední vzdálenost a na dálku, změřen nitrooční tlak a vyšetřeno oční pozadí. Následovalo vyšetření zraku oční lékařkou, která provedla stanovení brýlové korekce pro vidění na čtení a na dálku a v závěru proběhla závěrečná konzultace s očním lékařem, který doporučil případnou léčbu.

Vyšetření v rámci Dnů prevence zraku přineslo následující výsledky:

  • Přibližně u třetiny vyšetřených byl zjištěn vyšší nitrooční tlak. Na základě zjištěného výsledku bylo těmto osobám doporučeno podstoupit podrobnější vyšetření, neboť vyšší nitrooční tlak může značit zelený zákal.
  • U cca 30% osob pracujících na počítači byl zaznamenán syndrom suchého oka. Tyto osoby si přímo na místě mohli zakoupit zvlhčující oční kapky.
  • Téměř polovina osob nosících brýle na čtení měla brýle několik let staré a neměli v brýlích správnou brýlovou korekci. Naopak osoby, u kterých byla zjištěna špatná brýlová korekce v minulých letech, měli nyní brýle v pořádku.
  • Někteří z vyšetřených měli zájem o konzultaci ohledně možnosti odstranění brýlí, a to jak na dálku, tak i na čtení. Mnoho vyšetřených příslušníků již mělo laserový refrakční zákrok úspěšně za sebou.

 

“Zjištěné výsledky ukazují, že celá akce je pro příslušníky záchranných složek přínosná” říká MUDr. Andrea Janeková z Očního centra Praha, která prováděla vyšetření zraku, a dodává: “Mnoho očních onemocnění probíhá skrytě a pacient je vůbec nemusí zaznamenat. Mezi ně patří třeba zelený zákal, který se projevuje zvýšeným nitroočním tlakem a ten byl zaznamenám u třetiny vyšetřených osob. Nicméně u osob, kteří preventivní prohlídky pravidelně opakují, se zanedbání vysokého tlaku a tím i zeleného zákalu úspěšně snižuje.”

 

Dny prevence zraku v reportáži Praha TV