Chci se objednat

Zimní poradna pro oči - radí MUDr. Andrea Janeková

02.02.2016
Zimní poradna pro oči - radí MUDr. Andrea Janeková

Tento týden dětem začínají jarní prázdniny a určitě mnoho rodičů i prarodičů s nimi vyráží na hory. A víte, že den strávený na sjezdovce může poškodit váš zrak daleko více než den strávený v létě na pláži? Na naše oči zde totiž číhá mnoho nástrah, které je mohou podráždit či dokonce poškodit. 

 

A o tom, jaké nástrahy to jsou, jsme se zeptali paní doktorky Andrey Janekové.

 

Paní doktorko, přibližte nám, jaké nástrahy na naše oči číhají v zimě?

V zimě naše oči dráždí především mrazivý vítr či poletující sníh, a dále pro naše oči nejsou ideální i přechody mezi suchými přetopenými místnostmi a studeným vzduchem venku. Na horách a především ve vysokých nadmořských výškách, např. v Alpách, pak naše oči ohrožuje přímé slunce, ale i jeho odraz od sněhu a vyšší UV záření.

 

Pojďme si nyní tyto jednotlivé nástrahy rozebrat podrobně. Zmínila jste sníh a vítr, který je v zimě skutečně nepříjemný. Jak našim očím škodí?

Nejen sníh a vítr. V zimě je celkově venku suchý a mrazivý vzduch. To vše může dráždit naše oči, které pak mohou slzet či naopak můžeme mít pocit suchého oka. Ten můžeme mít způsoben i pobytem doma v často přetopených místnostech nebo přechody z tepla do zimy. 

 

A jaké je pak řešení?

Nejlepším řešením jsou zvlhčující kapky, a v případě nejen suchých, ale i slzících očí. Pokud máme doma suchý a přetopený vzduch, je vhodné si pořídit zvlhčovač vzduchu. Venku bychom měli oči před větrem a poletujícím sněhem chránit ochrannými brýlemi nebo je vhdoné si alespoň nasadit kapuci, která nám oči také alespoň částečně ochrání.

 

Pojďme se nyní podívat na hory. Proč je zde sluníčko tak nebezpečné?

V horských oblastech a především pak ve vysokých nadmořských výškách jako např. v Alpách, je řidší vzduch, který propouští do atmosféry více utrafialového (UV) záření. Sluneční paprsky tak ohrožují naše oči přímo, zároveň se však odráží i od sněhu a naše oči jsou tak vlastně vystaveny téměř dvojnásobnému UV záření. 

 

Co může toto silné UV záření našim očím způsobit?

Pokud oči vystavíte dlouhodobému silnému UV záření, může je postihnout prudký zánět spojivek či poškození rohovky, které budete nejspíše znát pod pojmem sněžná slepota. Projevuje se zánětlivou reakcí se silnými bolestmi očí, zarudnutím, slzením a zároveň jsou oči citlivé na světlo. UV záření může ale kromě vrchních vrstev oka, poškodit i čočku a zapříčinit tak šedý zákal nebo se může poškodit sítnice.

 

A jak tedy tomuto poškození zraku předcházet?

Řešení je jednoduché, pokud jedete na hory a zvláště pak do Alp, je důležité myslet na vhodnou ochranu očí a pořídit si kvalitní sluneční brýle s vysokým UV ochraným faktorem. Určitě nedoporučuji kupovat nějaké levné brýle na trhu, ale pořídit si skutečně kvalitní sluneční brýle v optice. Na hory bychom měli primárně vybírat brýle s UV filtrem 400, s filtrem propustnosti světla stupně 4, které jsou hodně zatmavené a blokují kolem 95 % slunečního záření. Připravili jsme pro vás i pomocníka pro správný výběr slunečních brýlí, který by našim pacientům měl pomoci se zorientovat v jednotlivých parametrech.

 

Z hor zdraví MUDr. Andrea Janeková

MUDr. Andrea Janeková, OCP zimní poradna