PROVOZ NEOMEZEN

Chci se objednat

DNY PREVENCE ZRAKU - 5. jubilejní ročník

21.11.2016
DNY PREVENCE ZRAKU - 5. jubilejní ročník

Pomáhat a chránit? Jen se zdravým zrakem!

 

Problémy se zrakem se nevyhnou asi nikomu z nás. Ale pokud policista, záchranář nebo hasič špatně vidí, je to velké riziko nejen pro něj osobně. Proto již 5. rokem příslušníci záchranných složek podstupují vyšetření zraku v rámci akce Dny prevence zraku. Ta v letošním roce odstartuje 22. listopadu a potrvá tři dny, během nichž vyšetření podstoupí přibližně 700 policistů, strážníků a záchranářů.

 

Včasné rozpoznání očních onemocnění může zabránit trvalým poškozením či dokonce slepotě. Preventivní vyšetření z minulých let ukázala, že celá akce má smysl. U zhruba třetiny nově vyšetřených byla zjištěna krátkozrakost. Třiceti procentům z nich pak byl zjištěn vyšší nitrooční tlak, který může značit zelený zákal, a až polovina těch, kdo nosí brýle na čtení, je měla staré a nevyhovující. Naopak u těch, kteří podstupují vyšetření opakovaně, byl zjištěn pozitivní vývoj a snížil se počet počet příslušníků se špatnou brýlovou korekci a se  syndromem suchého oka. 

 

Letos si příslušníci Integrovaného záchranného systému budou moci ve dnech 22. - 24. 11. 2016 nechat preventivně kontrolovat zrak díky Očnímu centru Praha v rámci jejich projektu Dny prevence zraku. V úterý 22. 11. 2016 podstoupí preventivní prohlídku pražská Městská policie  dohromady se Záchrannou službou na adrese Korunní 98, Praha Vinohrady. Ve středu 23. 11. 2016 budou prohlídky pokračovat v Praze 4 na adrese Kongresová 2, kde sídlí Krajské ředitelství policie hl. m. Prahy. A ve čtvrtek 24. 11. 2016 se nechají vyšetřit  zaměstnanci Policejního prezidia ČR ve Strojnické ul. na Praze 7.

 

Během uplynulých let vyšetřilo Oční centrum Praha více než 2000 zdravotníků, policistů a hasičů ve Středočeském kraji. „Smyslem preventivních prohlídek je rozpoznání a předcházení onemocnění, která zpočátku mohou probíhat i zcela nepozorovaně a bez obtíží. Mezi taková onemocnění patří především zelený a šedý zákal nebo tzv. věkem podmíněná makulární degenerace, u kterých nám včasná diagnostika a léčba umožní předejít možným komplikacím nebo i trvalým ztrátám zraku. Preventivní oční prohlídku doporučujeme podstupovat jednou do roka a jsme potěšeni, že příslušníci IZS naše doporučení berou vážně.“ uvádí k důležitosti preventivních prohlídek primář Očního centra Praha MUDr. Radan Zugar. Vyšetření zraku není časově náročné a zabere asi 20 minut, zahrnuje i konzultaci s očním lékařem, který doporučí další případnou léčbu.

 OCP Dny prevence zraku

Plíživé nebezpečí. Prevencí proti slepotě. 

Onemocnění zraku, které se zpočátku špatně rozpoznávají, je hned několik. Pacienti ani často netuší, že těmito nemocemi trpí a zbytečně tak dochází k trvalému poškození zraku či dokonce slepotě. Jedním z příznaků je vysoký nitrooční tlak, který díky preventivním prohlídkám má oční specialista šanci včas rozpoznat. Ročně kvůli šedému zákalu oslepne ve světě 37 milionů lidí, většina v rozvojových zemích. Šedý zákal postihuje většinou pacienty kolem 60. roku věku a starší, ale objevuje se i v mnohem mladším věku. Může být i vrozený nebo se objevit po úrazu oka. Projevuje se zhoršením vidění do dálky i při čtení a změnou dioptrií. Léčit se dá jen operativně, tedy vyjmutím zakalené čočky ven z oka a nahrazením umělou nitrooční čočkou. Operace šedého zákalu patří k běžným ambulantním zákrokům a hradí ji pojišťovna. Další nemocí ovlivňující zrak jsou i zelený zákal a cukrovka atd. 

 

Ke slepotě často dochází i následkem úrazů očí. K nejčastějším úrazům patří poranění ostrým předmětem nebo větví stromu, úder do oka míčem při sportu, pády na různé předměty, ale i popáleniny či poleptání oka. „Důležité je při vážném poranění dodržovat zásady první pomoci. Například při zasažení chemickou látkou je nutné oko co nejrychleji vypláchnout velkým množstvím vody a co nejdříve vyhledat odborného lékaře. Zapíchnuté předměty by lidé neměli z očí raději sami vytahovat. S návštěvou lékaře se nevyplácí dlouho otálet ani při zdánlivě lehčích úrazech. Čím dřív se totiž s léčbou začne, tím se riziko trvalého poškození zraku snižuje.” uvádí MUDr. Andrea Janeková, odborná lékařka Očního centra Praha. 

 

Praha jako vzorný příklad

Správné a ostré vidění je důležité a přispívá i k bezpečnosti na silnicích. Proto především pražský Integrovaný záchranný sbor dbá o svůj zrak a podstupuje pravidelné preventivní prohlídky, aby mohl lépe a správně chránit naše životy. Jde nám i ostatním krajům tedy všem zářným příkladem. „Letošním ročníkem navazujeme na dnes již tradiční úspěch předcházející spolupráce a doufáme, že se opět setká s velkým ohlasem u policistů, u nichž je dobrý zrak při výkonu jejich povolání nezbytností.“ řekla koordinátorka prevence Policejního prezidia ČR pplk. Mgr. Zuzana Pidrmanová. „Naši zaměstnanci i letos projevili velký zájem o bezplatné vyšetření zraku. Jsou mezi nimi jak ti, kteří půjdou na vyšetření opakovaně, tak ti, kteří ho navštíví poprvé.  Velký důraz jsme totiž  v rámci informační kampaně kladli právě na prevenci, protože porovnání výsledků v čase může odhalit případné zhoršení. Velkou výhodu samozřejmě spatřujeme hlavně  v tom,  že lékaři přijedou za strážníky na pracoviště,“ uvedla tisková mluvčí Městské policie Praha Irena Seifertová. Doufejme, že si z pražského Integrovaného záchranného sboru vezmou příklad i další kraje a preventivní prohlídky, tak budou moci podstoupit všichni záchranáři, policisté i hasiči z celé ČR. Protože nejde jen o jejich životy, ale během jejich služby i o ty naše. Všichni bychom se měli nechat inspirovat a nepodceňovat prevenci zraku. Navštivte svého očního specialistu a ujistěte se, že máte zrak v pořádku i vy.