Chci se objednat

4.4. DEN MRKVE

04.04.2018
4.4. DEN MRKVE

Oslavte s námi DEN MRKVE!

 

DEN MRKVE slavíme i my v Očním centru Praha! Zároveň při této příležitosti upozorňujeme i na důležitost prevence a potřeby pravidelného vyšetření zraku. 

 

To, že mrkev vyléčí dioptrie, je jen mýtus!

Mrkev je chutná a zdravá zelenina plná vitamínů. Zlepšuje kvalitu pleti, chrání zuby a dásně, slouží jako prevence infekcí, a dokonce zpomaluje stárnutí buněk. Je i významným zdrojem provitamínu A, který vyživuje sítnici, ale určitě nevyřeší žádné oční problémy ani neodstraní dioptrie!

S dioptrickými vadami oka totiž konzumace mrkve vůbec nesouvisí. O svůj zrak se musíme starat a to tak, že si necháme pravidelně jednou za rok zkontrolovat zrak!

 

Oslavujte i se objednejte na vyšetření

Oblečte do oranžové, dejte si výbornou mrkvovou šťávu nebo si upečte mrkvový dort. A my pro vás na něj máme i recept:-) A také se nezapomeňte objednat k nám na kliniku na preventivní vyšetření zraku. A doporučte to i svým známým a blízkým!

 

MRKVOVÝ DORT

OCP mrkvový dort

INGREDIENCE

175 g másla, změklého
175 g třtinového cukru
3 vejce, žloutky a bílky oddělené
2 lžíce podmáslí, jogurtu nebo oleje
175 g hladké mouky
2 lžičky prášku do pečiva
1/2 lžičky soli
3/4 lžičky mleté skořice
1/2 lžičky mletého muškátového oříšku
50 g mletých mandlí
220 g mrkve, nastrouhané najemno

NA DOKONČENÍ

500 g mascarpone
680 g krémového sýra (např. lučiny)
80 g moučkového cukru
šťáva z 1-2 citronů
8 mladých mrkviček

 

Troubu předehřejte na 160°C.

Mouku, sůl, skořici, muškátový oříšek a kypřící prášek prosejte do mísy. Do jiné dejte máslo, přisypte cukr a prošehejte, poté přidejte žloutky, podmáslí (jogurt či olej) a promíchejte. Přidejte moučnou směs, mandle, mrkev a promíchejte. Nakonec vyšlehejte bílky do tuhého sněhu a opatrně je vmíchejte do těsta. 

Těsto vlijte do pečicím papírem vyložené formy o průměru 20 cm a pečte asi hodinu, dokud špejle zapíchnutá do středu nevyjde čistá. Vyndejte, počkejte 10 minut, vyjměte korpus z formy a nechte vychladnout.

Mascarpone prošlehejte se sýrem, moučkovým cukrem a dochuťte citronovou šťávou. Korpus dvarkát podélně prokrojte (vzniknou tak 3 díly), na spodní namažte zhruba čtvrtinu krému, poté přiklopte prostředním, opět namažte čtvrtinou krému a přiklopte posledním korpusem. Celý dort potřete zbytkem krému, uhlaďte a dejte chladit (alespoň na 2 hodiny)