PŘESTĚHOVALI JSME SE!
Od 11.4.2023 nás najdete v budově Port7 na Nádraží Holešovice.

Chci se objednat

7. ročník Dnů prevence zraku byl opět úspěšný

28.11.2018
7. ročník Dnů prevence zraku byl opět úspěšný

I v letošním roce proběhly již po sedmé Dny prevence zraku, během kterých podstoupilo bezplatné vyšetření zraku opět 700 policistů, strážníků a záchranářů. Právě u nich je dobrý zrak nezbytný pro výkon jejich povolání a proto je pro ně velkým bonusem  každoroční vyšetření zraku přímo na pracovišti. Letošní dny prevence zraku se konaly od úterý 20. listopadu 2018 a trvaly celkem 3 dny.

V rámci Dnů prevence zraku přivezlo Oční centrum Praha svou “mobilní kliniku” s týmem lékařů a sester přímo na pracoviště jednotlivých záchranných složek: 

  • V úterý 20. 11. 2018 podstoupila preventivní prohlídku Městská policie hl. m. Prahy společně se Zdravotnickou záchrannou službou hl. m. Prahy na adrese Korunní 98, Praha Vinohrady. 
  • Ve středu 21. 11. 2018 pokračovaly prohlídky na Krajském ředitelství policie hl. m. Prahy na adrese Kongresová 2 v Praze 4. 
  • Ve čtvrtek 22. 11. 2018 se nechali vyšetřit pracovníci Policejního prezidia ČR ve Strojnické ul. na Praze 7.

 

Výsledky opět prokázaly, že akce má smysl

Preventivní oční prohlídku doporučujeme podstupovat jednou do roka a jsme potěšeni, že příslušníci IZS naše doporučení berou vážně. Jen díky tomu se mohla celá tato akce přeměnit v dlouhodobý významný projekt, který letos proběhl již po sedmé” říká primář Očního centra Praha MUDr. Radan Zugar.

Během uplynulých sedmi ročníků vyšetřilo Oční centrum Praha více než 4000 zdravotníků, strážníků a policistů v Praze. Dle dosavadních výsledků se potvrzuje, že akce má smysl a preventivní vyšetření podchytí i případné skryté oční vady jako je například vyšší nitrooční tlak, ale podchycen byl i například šedý zákal a různá onemocnění sítnice.

Důležitost pravidelných očních vyšetření vysvětluje primář Zugar: „Smyslem preventivních prohlídek je rozpoznání a předcházení onemocnění, která zpočátku mohou probíhat i zcela nepozorovaně a bez obtíží. Příkladem může být onemocnění sítnice, které je vždy velmi závažné a jen včasná diagnostika a léčba umožní předejít možným komplikacím nebo i trvalým ztrátám zraku.”

Vyšetření zraku v rámci Dnů prevence zraku není pro příslušníky záchranných složek časově náročné a zabere asi 20 minut. Zahrnuje přístrojové měření zraku, ale i vyšetření a konzultaci s očním lékařem, který doporučí případnou léčbu. Výhodou je i v případě potřeby následné komplexní vyšetření v Očním centru Praha, kde lze zajistit kvalitní oční péči včetně speciálního vyšetření sítnice v nově otevřeném centru pro léčbu sítnice.

 

 

Záchranné složky vyšetření svých zaměstnanců na pracovišti vítají

O vyšetření zraku přímo na svém pracovišti je ze strany příslušníků jednotlivých záchranných složek dlouhodobě velký zájem. 

„Možnost periodického vyšetření zraku přímo na pracovišti vítáme. Vnímáme význam prevence v oblasti našeho zdraví a těší nás, že právě díky této spolupráci je možné včas odhalit potíže se zrakem. Velkým bonusem navíc jsou odborníci, kteří přijedou za námi a vyšetření  tak může absolvovat větší počet zaměstnanců.  Stále více strážníků využívá této nabídky opakovaně a jsme rádi, že se každý rok přidávají další kolegové. Prevence je pro nás důležitá nejen při práci, ale také v osobním životě, v případě zdraví, to platí dvojnásob,“ uvedla tisková mluvčí Městské policie hl. m. Prahy Irena Seifertová.

„Dlouhodobá spolupráce s lékaři Očního centra je pro nás již tradicí. Pracovníci Policie České republiky hojně možnost vyšetření na pracovišti využívají, proto i v letošním roce Dny prevence zraku na Policejním prezidiu České republiky a v rámci krajského ředitelství Policie hl. města Prahy realizujeme. Při naší preventivní činnosti apelujeme na účastníky silničního provozu, aby se starali o svůj zrak a předcházeli tak případným kolizím na pozemních komunikacích, proto sami chceme jít příkladem,“ řekla republiková koordinátorka prevence Policejního prezidia ČR pplk. Mgr. Zuzana Pidrmanová.