Chci se objednat

Léčba VPMD – věkem podmíněné makulární degenerace

Věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD) je nejčastější příčinou těžké ztráty zraku u starších lidí. Zejména její „vlhká“ forma postupuje velmi rychle a dokáže Vám nebo Vašim blízkým zničit zrak během několika týdnů či měsíců. Včasným rozpoznáním této nemoci můžete pomocí moderních léků ztrátu zraku zastavit. Toto onemocnění, patří k nejzávažnějším onemocněním sítnice a v rozvinutých zemích je nejčastější příčinou praktické slepoty.

maculární degenerace

Příznaky věkem podmíněné makulární degenerace

Zpočátku se může projevovat nenápadně – zhoršení zraku při soumraku a za tmy, jakoby mírně zamlžené vidění, barvy nejsou tak jasné jako dřív. Zvláště u těch, kteří již nosí brýle, je nebezpečí přehlédnutí prvotních příznaků vysoké, neboť ho automaticky přičítají „normálnímu“ zhoršení zraku. Věkem podmíněná makulární degenerace často postihne nejprve pouze jedno oko, což také snižuje možnost subjektivního rozpoznání jejích příznaků. Ti pacienti s VPMD, kteří přijdou až v pokročilém stádiu, často o zrak přichází. Druhé oko bývá postiženo v průběhu dalších let s mírou rizika narůstající každým rokem o 10%. Po pěti letech je tedy druhé oko postiženo u poloviny nemocných a po deseti letech je oboustranné postižení jisté.

Prvními subjektivně pozorovatelnými příznaky věkem podmíněné makulární degenerace jsou zamlžený pohled, šedavá místa v centrální oblasti vidění, neobvykle rozostřený obraz nebo rozvlněné, zprohýbané linie a písmena. Již od samého počátku této nemoci pacienti ztrácejí schopnost číst, rozeznávat známé tváře, nerozeznávají barvy a všechny tvary vnímají pokřiveně.

léčba makulární degenerace pomocí nitroočních injekcí

horizontal