Léčba zeleného zákalu
Glaukom neboli zelený zákal patří k častým očním onemocněním, které je však velmi závažné a bývá nazýváno jako "TICHÝ ZLODĚJ ZRAKU”. Důvodem je, že při zeleném zákalu dochází k postupné degeneraci a odumírání zrakového nervu, avšak pacient žádné příznaky nepociťuje.
Až 50% pacientů o své nemoci vůbec neví
U glaukomu pacient necítí žádnou bolest či jiné obtíže a bez povšimnutí tak dochází k váženému poškození zrakového nervu, které může vést až k úplné ztrátě zraku. Proto jsou velice důležitá pravidelná oční vyšetření, zvláště pak u osob nad 40 let.
Největším a nejčastějším rizikovým faktorem pro vznik glaukomu je vysoký nitrooční tlak. Přesná příčina vzniku glaukomu však zůstává neznámá.
Mezi další rizikové faktory patří:
- věk nad 40 let, nejčastěji se vyskytuje u osob starších 65 let
- genetická dispozice (dědičnost)
- jiná onemocnění - cukrovka, migrény, stres
Příznaky zeleného zákalu
Zelený zákal projevuje nenápadně. Nejdříve dochází k malým výpadkům v zorném poli, které pacient ani nemusí pozorovat. Později jsou ztráty vidění rozsáhlejší. Pacient přichází o periferní vidění a místo předmětů či osob vidí pouze stíny či černé skvrny.
Ukázka vidění s rozsáhlým zeleným zákalem:
Glaukomová poradna v OCP
Oční centrum Praha využívá široké spektrum moderních diagnostických metod nejenom pro časnou diagnostiku glaukomového onemocnění, ale i pro jeho sledování v čase. Mezi tyto metody mimo jiné patří vyšetření zorného pole a stavu zrakového nervu perimetrem, analýza vrstvy nervových vláken, papily zrakového nervu i předního segmentu oka přístrojem OCT a v neposlední řadě analýza předního segmentu oka a komorového úhlu pomocí rotační Scheimpflugovy kamery Pentacam.
Glaukomovou poradnu v Očním centru Praha vede primář MUDr. Radan Zugar.
Léčba zeleného zákalu (glaukomu)
Kromě nastavení konzervativní terapie v podobě snížení nitroočního tlaku pomocí kapek provádíme i operace zeleného zákalu (glaukomu).