PŘESTĚHOVALI JSME SE!
Od 11.4.2023 nás najdete v budově Port7 na Nádraží Holešovice.

Chci se objednat

Centrum pro léčbu sítnice (vitreoretinální centrum)

Onemocnění sítnice patří mezi nejzávažnější oční onemocnění, která mohou vést až k nevratnému poškození zraku. Důvodem je, že řada onemocnění sítnice ve svém počátku probíhá skrytě, neprojevuje se žádnými příznaky, a až v pokročilém stádiu se objevuje zhoršené vidění, které v tu chvíli už však nelze zcela napravit, pouze zpomalit či zastavit. Důležitá je tak včasná diagnostika a neodkladné zahájení léčby.

V Očním centru Praha jsme otevřeli nové specializované centrum pro léčbu onemocnění sítnice (tzv. vitreoretinální centrum), v rámci kterého pacient získá komplexní péči na jednom místě – od diagnostiky až po následnou konzervativní i chirurgickou léčbu.

ředitel OCP Adam Janek “Pracovišť, zabývajících se komplexní léčbou sítnice, je v současné době velmi málo a pacienti tak často musí čekat až půl roku na objednání. Bohužel při onemocnění sítnice je diagnostika a včasné zahájení léčby zásadní, neboť poškození zraku může být i nevratné. V našem centru pro onemocnění sítnice pro pacienty máme minimální objednací lhůty a nejmodernější diagnostické a léčebné přístroje.” sděluje Adam Janek, ředitel Očního centra Praha.

 

 

Onemocnění sítnice

OCP léčba sítniceSítnice je nejdůležitější částí oka, která zachycuje obraz pronikající do oka a zrakovým nervem jej posílá do mozku. Centrální část sítnice tvoří tzv. makula neboli žlutá skvrna, která je místem nejostřejšího vidění. Výživu sítnice zajišťují sítnicové tepny a cévy. Onemocnění sítnice je vždy velmi závažné a často nevratné a může vést až ke ztrátě zraku.

 

Jaká onemocnění sítnice odhalí včasná diagnostika v sítnicovém centru OCP 

 

Diagnostika onemocnění sítnice pomocí OCT ANGIOGRAFIE

OCP OCT angiografie

V Očním centru Praha provádíme diagnostiku pomocí tzv. OCT ANGIOGRAFIE. Jedná se o revoluční zobrazovací metodu sítnice, která oproti standardnímu OCT zobrazuje nejen stav jednotlivých vrstev sítnice, ale zároveň i FUNKČNOST všech jejích struktur.

OCT ANGIOGRAFIE dokáže odhalit mnoho očních onemocnění v počátečním stádiu, kdy ještě žádné příznaky onemocnění pacient nemusí pociťovat. Díky tomu lze zahájit léčbu včas a předejít tak nevratnému poškození zraku.

 

Kdo a kdy by měl speciální OCT angiografii podstoupit?

  • Každý po 35. roce života. OCT ANGIOGRAFIE odhalí mnoho očních onemocnění v počátečním stádiu, kdy ještě žádné příznaky onemocnění nemusíme pociťovat.
  • Vyšetření pomocí OCT ANGIOGRAFIE je rychlé a bezpečné, navíc zcela bezbolestné a bez nitrožilního použití kontrastních látek. Vyšetření včetně konzultace výsledků s odborným lékařem trvá přibližně 30 minut.
  • Vyšetření není v České republice hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Poplatek za toto diagnostické vyšetření je 1200 Kč, v rámci tohoto vyšetření provádíme skenování očí, následně odborný lékař provede detailní popis nálezu.

 

Léčba onemocnění sítnice 

Konzervativní léčba

Na základě výsledků provedených diagnostických vyšetření se lékař rozhodne, zda je možná konzervativní léčba nebo je již nutno přistoupit k dalšímu výkonu. 

Laserová léčba

V Očním centru Praha provádíme i bezbolestné laserové výkony. Používáme nejnovější sítnicový laser – v 
oftalmologickém slangu se jedná o tzv. žlutý laser, který je oproti standardním tzv. zeleným laserům mnohem šetrnější ke strukturám oka a lze jeho pomocí ošetřovat i ta onemocnění, která jsou pro ostatní typy laserů příliš riziková. Zákrok pomocí žlutého laseru je vysoce individualizovaný s možností nastavení laserové šablony pro co nejpřesnější výkon. V České republice je tento šetrný typ laseru vzhledem k jeho vysoké pořizovací ceně ojedinělý.

Biologická léčba sítnice (nitrooční injekce)

Biologická léčba sítnice spočívá v aplikaci nitroočních injekcí s anti-VEGF preparátem. Tato léčba je cílená, maximálně efektivní a její včasná aplikace může zastavit či významně zpomalit postup onemocnění. Jsme specializovaným (tzv. centrovým) pracovištěm, které může poskytovat biologickou léčbu sítnice pomocí tzv.  anti-VEGF látek.

Operace sítnice a sklivce - Pars plana vitrektomie (PPV) 

Operace sítnice a sklivce technikou Pars plana vitrektomie (PPV) je důležitý a často i zrak zachraňující operační zákrok. Provádí se ambulantně v lokální anestezii na operačním sále, po zákroku pacient odchází domů. Operace “Pars plana vitrektomie” je v Očním centru Praha plně hrazena všemi zdravotními pojišťovnami.

 

Cena

Veškeré informace o ceně jednotlivých zákroků najdete v komplexním ceníku

Lokalita

Centrum pro léčbu sítnice najdete u nás v Očním centru Praha. Najdete nás v Praze 7 Holešovicích - Port7 / Nádraží Holešovice, Holešovice 1637 (hned za vlakovým nádražím Praha-Holešovice). 

 

horizontal