PŘESTĚHOVALI JSME SE!
Od 11.4.2023 nás najdete v budově Port7 na Nádraží Holešovice.

Chci se objednat

Operace šedého zákalu

Šance vybrat si pohled na svět je úžasný bonus 

Šedý zákal neboli katarakta je oční onemocnění, při kterém dochází k zakalení čiré lidské oční čočky. Toto zakalení brání průchodu světelných paprsků na sítnici, a člověk si tak připadá, jako by viděl přes mlhu. Jedná se o časté oční onemocnění, které komplikuje život řadě lidí, přitom se dá jednoduše vyřešit.

Výskyt šedého zákalu stoupá s věkem a většinou postihuje osoby ve věku 60 až 75 let. Mezi zdaleka nejčastější příčinu vzniku šedého zákalu patří stárnutí oční čočky v důsledku změn v jejím složení a velikosti. Příznakem je zamlžené, zhoršené a zkreslené vidění na blízko i do dálky a také citlivost na světlo.

OCP šedý zákal vidění

 

Léčba šedého zákalu

Šedý zákal nelze odstranit nijak jinak než operací a neexistuje jiný způsob jeho léčby.

Operace šedého zákalu včetně základní nitrooční čočky je plně hrazena všemi zdravotními pojišťovnami.

"Operace je zcela bezbolestná a díky moderní medicíně a nejnovějším technologiím se v dnešní době jedná o jednu z nejbezpečnějších operací vůbec, při které se prakticky nevyžadují žádná zásadní omezení pacienta před a ani po operaci." vysvětluje MUDr. Radan Zugar, primář Očního centra Praha. prim. MUDr. Radan Zugar

Během operace oční chirurg vymění zkalenou oční čočku za čočku umělou. Provádí se ambulantně, samotný zákrok trvá pouhých patnáct minut a je zcela bezbolestný.

 

Operace by se neměla zbytečně odkládat

Pacient by měl operaci podstoupit ve chvíli, kdy jej šedý zákal omezuje v běžném životě. Důvodem je nejen kvalita života, ale i to, že čím více je šedý zákal tzv. uzrálý (starší), tím bývá oční čočka více postižená, je tvrdší a hůř se odstraňuje. Operace je pak náročnější a může přinášet více rizik. 

 

Jak pacient po operaci uvidí

Většina pacientů je z nového vidění nadšená. Opět si mohou vychutnat jasný a barevný svět, který byl před operací jen zamlžený a šedivý. Díky nové nitrooční čočce se zbaví závislosti na brýlích na jednu vzdálenost a pacienti s multifokální či trifokální nitrooční čočkou pak nepotřebují brýle vůbec.

 

"Jsem necelého půl roku po operaci šedého zákalu a mám multifokální čočky. Vidím lépe, než když jsem se narodil. Je mi 78 let a ještě na plný úvazek pracuji a celý den jsem u počítače. Je to nový svět a jen škoda, že jsem nešel na operaci dříve. Tady jste v těch nejlepších rukou a všem z OCP mnohokrát děkuji." Ladislav Dvořák, pacient po operaci šedého zákalu.

 

Další zkušenosti pacientů si můžete přečíst v části "Naši spokojení pacienti".

 

Operace šedého zákalu v Očním centru Praha

V Očním centru Praha se na operace šedého zákalu přímo specializujeme a máme s tímto onemocněním opravdu rozsáhlé zkušenosti.

 • Je plně hrazena všemi zdravotními pojišťovnami. Máme smlouvy se všemi zdravotními pojišťovnami.
 • Provedli jsme více než 100 000 operací, což svědčí o zkušenostech a obrovské důvěře pacientů.
 • Vysoká kvalita operací garantovaná excelentními chirurgy.
 • Nejmodernější operační technologie.
 • Široká nabídka kvalitních nitroočních čoček (trifokální, multifokální, EDOF, asférické, torické a individuální nitrooční čočky).
 • Profesionální a zároveň lidský přístup celého personálu ke každému pacientovi.
 • Moderní a pohodlné prostředí kliniky.
 • Skvělá dopravní dostupnost (metro, tramvaj, autobus, vlak i auto).

 OCP operace šedého zákalu

  

Výběr nitroočních čoček

Během operace se lidská oční čočka nahrazuje umělou čočkou. Nitrooční čočka zůstává v oku na celý život, již se nevyměňuje, proto má pacient jedinečnou možnost výběru, jak se bude po operaci dívat na svět. V Očním centru Praha nabízíme kvalitní nitrooční čočky nejvýznamnějších světových výrobců Zeiss, Alcon a dalších. 

Z veřejného zdravotního pojištění jsou hrazeny monofokální čočky, které po operaci zlepší vidění na jednu vzdálenost dle volby pacienta - na blízko nebo na dálku a na opačnou vzdálenost pak bude muset nadále nosit brýle. 

V rámci prémiové léčby šedého zákalu si může pacient zvolit speciální oční čočky a brýle natrvalo odložit. Na výběr pacienti mají:

 • multifokální nitrooční čočky, díky kterým uvidí kvalitně na blízko i na dálku, a úplně se tak zbaví závislosti na brýlích
 • trifokální čočky, které oproti multifokálním navíc umožňují i kvalitní vidění na střední vzdálenost
 • asférické čočky, které poskytují kvalitnější vidění za šera
 • torické čočky, které pacienta zbaví astigmatismu

 

Operace šedého zákalu 

Předoperační vyšetření

Ačkoliv vám šedý zákal diagnostikoval váš oční lékař, je nutné, abyste před samotnou operací podstoupili ještě komplexní vyšetření i u nás v Očním centru Praha. Podrobné vyšetření vašeho zraku je zárukou toho nejlepšího výsledku.

Předoperační vyšetření očí trvá přibližně 1,5 hodiny. V průběhu vyšetření budeme zjišťovat vaši anamnézu, aktuální stav očí, dioptrické vady, nitrooční tlak a zároveň vyšetření očí a očního pozadí v tzv. rozkapání. Na závěr vyšetření vám lékař podrobně vysvětlí průběh operace a doporučí nejvhodnější řešení operace a typ nitrooční čočky. K vyšetření si přineste brýle, které nosíte a seznam léků, které užíváte. Doporučení od očního lékaře není potřeba. Po vyšetření nebudete schopni několik hodin řídit motorová vozidla.

 

Samotná operace šedého zákalu

Operace šedého zákalu se není třeba obávat. Provádí se ambulantně, tzn. že na kliniku přijdete ráno v den operace a ve stejný den také z kliniky odejdete. Samotný zákrok trvá pouhých 15 minut a je zcela bezbolestný, neboť oko je znecitlivěno kapkami. Oční víčka budou ve správné poloze přidržována speciálním fixátorem, který brání mrknutí - nemusíte tedy mít obavy, že mrkáním ohrozíte průběh operace. Po celou dobu přípravy i při samotné operaci ošetřující personál udělá maximum, abyste se cítili bezpečně a příjemně.

Během operace provede operatér malý řez (pouze 2,2 mm) a do oka vstříkne operační gel, který chrání jemné struktury oka před poškozením po celou dobu operace. Pomocí speciálního přístroje – ultrazvukového fakoemulzifikátoru – zkalenou oční čočku rozdrtí a z oka odsaje. Po odstranění zkalené lidské čočky se zavádí čočka umělá. Díky opravdu malým rozměrům operační rány se oko velmi rychle, snadno a samo zacelí. Po operaci má pacient oko do druhého dne zakryto sterilní náplastí. Po sejmutí náplasti již pacient na oko normálně vidí.

Případná operace druhého oka u nás na klinice probíhá obvykle do 14 dnů.

 

Kontrola po operaci

Po operaci se s vámi naše recepční domluví na termínu pooperační kontroly, na kterou je nutno se dostavit do tří dnů od zákroku. Kontrola buď probíhá u nás v Očním centru Praha nebo u vašeho očního lékaře.

 

Doporučení po operaci

 • dodržujte termíny kontrol
 • chraňte oko před úrazem
 • 1 týden se vyhýbejte pobytu v zakouřeném a silně prašném prostředí
 • do práce se můžete vrátit několik dnů po operaci (pracujete-li v infekčním prostředí, je vhodné nastoupit až po uplynutí doby 4 týdnů)
 • 14 dnů nepoužívejte líčidla
 • 4 týdny neprovádějte fyzicky náročnou práci
 • 4 týdny se vyhýbejte koupání ve veřejných bazénech, lázních a přírodních koupalištích
 • řízení vozidla se doporučuje až po operaci druhého oka
 • ke stabilizaci zraku dochází cca 4-6 týdnů po operaci, brýle je vhodné tedy nechat předepsat až po uplynutí této doby

 

Průvodce operací šedého zákalu ke stažení zdarma

Nechte si ZDARMA na váš e-mail zaslat návodného průvodce operací šedého zákalu od OCP:

 

Cena zákroku

Operace šedého zákalu je plně hrazena ze zdravotního pojištění. Veškeré informace včetně možností výběru nitroočních čoček vám sdělí lékař na předoperačním vyšetření. Více najdete v kompletním ceníku.

 

Lokalita

Operaci šedéhé zákalu podstoupíte u nás v Očním centru Praha. Najdete nás v Praze 7 Holešovicích - Port7 / Nádraží Holešovice, Holešovice 1637 (hned za vlakovým nádražím Praha-Holešovice). 

horizontal