PŘESTĚHOVALI JSME SE!
Od 11.4.2023 nás najdete v budově Port7 na Nádraží Holešovice.

Chci se objednat

Tisková zpráva: Dny prevence zraku se zaměří na zrak policistů, strážníků a záchranářů

22.11.2022
Tisková zpráva: Dny prevence zraku se zaměří na zrak policistů, strážníků a záchranářů

V letošním roce se koná jubilejní 10. ročník Dnů prevence zraku, v rámci, kterých přiveze Oční centrum Praha svou “mobilní kliniku” s týmem lékařů a sester přímo na pracoviště jednotlivých záchranných složek. V minulých ročnících si během tří dnů nechalo vyšetřit zrak 700 policistů, strážníků a záchranářů. Podobný zájem očekáváme i letos.

Kvalitní zrak je nezbytný pro práci příslušníků integrovaného záchranného systému a každoroční vyšetření zraku přímo na pracovišti je pro ně velkým bonusem.


Program Dnů prevence zraku:

  • V úterý 22. 11. 2022 podstoupí preventivní prohlídku Městská policie hl. m. Prahy společně se Zdravotnickou záchrannou službou hl. m. Prahy na adrese Korunní 98, Praha Vinohrady. 
  • Ve středu 23. 11. 2022 budou prohlídky pokračovat na Policejním prezidiu ČR ve Strojnické ulici na Praze 7.
  • Ve čtvrtek 24. 11. 2022 se nechají vyšetřit pracovníci na Krajském ředitelství policie hl. m. Prahy na adrese Kongresová 2 v Praze 4.

Výsledky předchozích ročníků potvrzují, že akce má smysl

Dny prevence zraku se konají každý rok již od roku 2011. Pouze v roce 2020 se akce nemohla uskutečnit z důvodu koronavirové epidemie. V letošním roce tak slavíme jubilejní 10. výročí.

Během uplynulých ročníků vyšetřilo Oční centrum Praha téměř 6000 zdravotníků, strážníků a policistů v Praze. Dosavadní výsledky potvrzují, že akce má smysl a preventivní vyšetření podchytí nejen běžné refrakční oční vady jako je krátkozrakost či dalekozrakost, ale i případné skryté oční vady, jako je například vyšší nitrooční tlak.

Podchyceny, ale byly i případy se šedým zákalem a různá onemocnění sítnice. U osob, které podstoupily vyšetření zraku opakovaně, byl zjištěn pozitivní vývoj a snížil se počet pacientů se špatnou brýlovou korekcí a se syndromem suchého oka.

“Preventivní oční prohlídku doporučujeme podstupovat jednou do roka a jsme potěšeni, že příslušníci IZS naše doporučení berou vážně. Jen díky tomu se mohla celá tato akce přeměnit v dlouhodobý významný projekt,” říká MUDr. Radan Zugar, primář Očního centra Praha.

Vyšetření zraku v rámci Dnů prevence zraku není pro příslušníky záchranných složek časově náročné a zabere asi 20 minut, zahrnuje přístrojové měření zraku, ale i vyšetření a konzultaci s očním lékařem, který doporučí případnou léčbu. Výhodou je, že v případě potřeby dalšího vyšetření, se všichni příslušníci mohou obrátit na Oční centrum Praha, které provedlo základní vyšetření a může na ně navázat a zajistit kvalitní oční péči včetně speciálního vyšetření sítnice pomocí OCT Angiografie.

Záchranné složky vyšetření svých zaměstnanců na pracovišti vítají

O vyšetření zraku přímo na svém pracovišti je ze strany příslušníků jednotlivých záchranných složek dlouhodobě velký zájem.

„Tuto možnost prevence a vyšetření vítáme. Dobrý zrak je pro náš život i práci nepostradatelný. Velkou výhodou je mobilní ordinace, kdy oční specialisté přijedou za námi. I to je důvodem vzrůstajícího zájmu našich zaměstnanců, který nás těší,“ uvedla tisková mluvčí Městské policie hl. m. Prahy Irena Seifertová.

“Tradiční Dny prevence zraku i letos vítáme. Lékaři provádí vyšetření i odborné konzultace v pracovním prostředí našich policistů a občanských zaměstnanců, což je velkým přínosem. Výkon policejních činností je velice náročný, proto považujeme péči o zrak za zásadní a velice nás těší, že ji naši kolegové hojně využívají,” říká plk. Mgr. Zuzana Pidrmanová, vedoucí oddělení Prevence Policejního prezidia ČR.

OCP Dny prevence zraku