PŘESTĚHOVALI JSME SE!
Od 11.4.2023 nás najdete v budově Port7 na Nádraží Holešovice.

Chci se objednat

Školní exkurze v OCP: prevence i nové znalosti

01.03.2024
Školní exkurze v OCP: prevence i nové znalosti

V minulém týdnu jsme u nás v Očním centru Praha uspořádali exkurzi pro malé školáčky. Všichni žáci i jejich paní učitelky u nás podstoupili komplexní oční vyšetření, prohlédli si jednotlivé prostory kliniky i se seznámili s anatomií oka, vývojem vidění a základními očními vadami. Bylo to skvělé pro obě strany a máme radost, že si děti celý pobyt u nás moc užily! 

Exkurze na oční klinice

V Očním centru Praha se na oblast vzdělávání dlouhodobě zaměřujeme. A jsme moc rádi, že jsme nyní přispěli i ke vzdělávání malých školáků, kteří v současné době navštěvují 3. třídu základní školy. Třída dcery naší paní doktorky Andrey Janekové a našeho pana ředitele Adama Janeka navštívila naši kliniku v rámci exkurzí, které pro ně paní učitelka ve spolupráci s rodiči připravuje. Díky těmto exkurzím se žáci mohou podívat a seznámit s tím, co jejich rodiče dělají a co jejich práce obnáší. Tentokrát se tak mohli seznámit s oblastí očního lékařství. 

Prevence

Během exkurze u nás děti i paní učitelky absolvovaly komplexní oční vyšetření. Nejprve se jich ujala naše vedoucí sestra Jana Barchánková, která s nimi provedla přístrojová měření na autorefraktometru, který jim změřil dioptrie, a následně se přesunuly k funduskameře - přístroji, který slouží k detailnímu zobrazení a fotografování očního pozadí. Děti se při měření seznámily s tím, co který přístroj měří, mohli se dívat na obrazovky při měření i focení oka.

Následně děti vyšetřily naše optometristky a oční lékařky. Všem dětem bylo zkontrolováno vidění na dálku i na blízko a vyšetřen přední segment oka na tzv. šterbinové lampě, což je speciální mikroskop, na kterém oční lékař vyšetřuje a kontroluje rohovku, duhovku, čočku a přední komoru oka. I zde žáci mohli při vyšetření lékaři asistovat - mohli se podívat do mikroskopu, ovládali foropter a přepínali tak svým kamarádům písmena na optotypu. Z vyšetření si všechny děti odnesly lékařské zprávy pro své rodiče.

Vzdělávání

Součástí celé exkurze byla kromě praktické části i část vzdělávací, v rámci které paní doktorka Janeková děti seznámila se základní anatomií oka, popsala jim, jak se oko a zrakovém funkce vyvíjí i jaké existují základní oční vady.

S panem ředitelem Janekem se pak žáci prostřednictvím kamer podívali i na operační sály. Mohli se tak seznámit s tím, jak to na operační sále vypadá, jak sálové sestřičky připravují pacienta na operaci i očního chirurga při operaci.

Pro děti byla jak praktická, tak i teoretická část exkurze skutečně moc zajímavá a bylo ńa nich vidět skutečné nadšení z toho, co viděly a co se dozvěděly.

My všem malým účastníkům i paním učitelkám moc děkujeme, že se k nám přišli podívat! Bylo to skvělé i pro nás a třeba se díky exkurzi u nás někdo z nich v budoucnu rozhodne pro povolání zdravotní sestřičky či očního lékaře!  

 
fotofotofotofotofotofotofotofoto