PŘESTĚHOVALI JSME SE!
Od 11.4.2023 nás najdete v budově Port7 na Nádraží Holešovice.

Chci se objednat

Letní poradna pro oči a tipy pro pohodovou dovolenou

17.06.2024
Letní poradna pro oči a tipy pro pohodovou dovolenou

Mnozí už se těší na dovolenou, a to ať už odpočinkovou u moře, nebo aktivní vysoko v horách. Obě varianty mohou mít zásadní vliv na naše oči. Zrak může být ovlivněn nejen slunečním zářením, ale i úrazy a různými infekcemi. Jak oči chránit a co dělat v případě obtíží? 

Dovolenou si chce každý užít v klidu, ale stát se může cokoli. I zdánlivě neškodné pálení očí může znepříjemnit letní odpočinek. Nezapomeňte tedy do kufru přibalit například i oční kapky.

Ochrana očí před sluncem

Sluneční záření a UV paprsky jsou pro naše oči nebezpečné, zejména ve vysokých nadmořských výškách, ale i u moře, kde se UV záření odráží od vodní plochy. 

„Přílišná expozice slunečnímu záření má v oku vliv především na spojivku, která při intenzivním vystavení UV záření zarudne a oko pak slzí, svědí, pálí a škrábe,“ vysvětluje MUDr. Radan Zugar, primář Očního centra Praha, a dodává: „Nedostatečná ochrana před dlouhodobým UV zářením zároveň může způsobit i vážnější problémy se sítnicí nebo může i podporovat a urychlit vznik šedého zákalu.

Proto je důležité chránit zrak kvalitními slunečními brýlemi. Při výběru slunečních brýlí bychom neměli brát ohled pouze na jejich estetický vzhled, ale také na jejich ochranou funkci. 

“Sluneční brýle totiž neslouží pouze jako módní doplněk, ale hlavně jako ochranná pomůcka před škodlivým UV zářením. Proto je vhodné volit větší velikost brýlí, které lépe kryjí oko a oční okolí i ze stran. Při výběru slunečních brýlí není důležitá jejich cena, ale je nutné se ujistit, zda mají kvalitní UV filtr (400 nm), je tak zaručena dostatečná ochrana před UV zářením. Pokud jsou sluneční brýle polarizované neznamená to, že jsou kvalitnější a je také potřeba ověřit kvalitu jejich UV filtru.” doporučuje k výběru brýlí Anna Penkerová, optometristka Očního centra Praha a Optiky Port7.

 

Co s sebou přibalit na dovolenou?

Na podrážděné oči

Slunce, slaná mořská voda a chlorovaná voda v bazénech mohou podráždit oči. Po koupání je proto vhodné oči opláchnout čistou vodou a nepoužívat jen ručník. Při plavání a potápění je vhodné nosit brýle, které oči ochrání.

„Na dovolenou doporučuji přibalit do lékárničky oční kapky, jako je například ophtalmoseptonex nebo kapičky obsahující světlík lékařský. V případě podráždění tyto kapičky aplikujte 3–4x denně a nechte oko zklidnit. Pokud kapky nepomohou nebo se bolest očí zhorší, navštivte očního lékaře,“ doporučuje primář Zugar.

 

Na suché oči

Na dovolených často využíváme i výhod klimatizace, která ale může způsobit osychání povrchu oka. Náchylnější na klimatizaci bývají většinou oči, které mají sníženou schopnost tvorby slz či zhoršenou kvalitu slzného filmu. 

„Do kufru je tak ideální zabalit i tzv. umělé slzy – kapky, které pomáhají zvlhčovat povrch oka a posilují tak přirozený slzný film v oku. Suché oči určitě není dobré dlouhodobě podceňovat, neboť zanedbání může vést až ke vniku syndromu suchého oka i s případnými problémy v podobě zánětu rohovky a spojivky,“ vysvětluje pan primář Zugar.

 

Na alergické oči

Na dovolené jsme často na čerstvém vzduchu, což pro alergiky znamená větší kontakt s alergeny jako pyl a prach. Oči alergiků tak mohou trpět alergickým zánětem spojivek, který se projevuje zčervenáním, svěděním, nadměrným slzením a opuchnutím víček.

„V případě, že jste alergik a hrozí otok očí kvůli kontaktu s alergenem, si určitě nezapomeňte do cestovní lékárničky přibalit i oční kapky s antihistaminiky,“ připomíná primář Zugar.

 

Koupání a kontaktní čočky

Používání kontaktních čoček při koupání se obecně nedoporučuje. Voda, ať už z bazénu, moře, nebo sprchy, může obsahovat mikroorganismy, které se mohou dostat do kontaktu s čočkami a způsobit oční infekce, jako je například zánět rohovky. Pokud je nutné nosit kontaktní čočky během koupání, je vhodné použít jednodenní čočky, které lze po plavání vyjmout a vyhodit. Alternativou by mohla také být laserová operace očí, která může zlepšit zrakovou ostrost a tím odstranit potřebu nosit brýle nebo kontaktní čočky.

 

Co dělat v případě poranění oka 

V létě může docházet i k častým drobným poraněním oka, kdy do oka vlétne hmyz nebo spadne nějaká nečistota. Při letním sportování, ale například i při kutilských pracích je proto vhodné zrak chránit a používat ochranné brýle.       

„Pokud je cizí předmět v oku volný a pohyblivý, vyjměte jej z oka ven např. čistým kapesníkem a ošetřete oko desinfekčními kapičkami, například ophtalmoseptonexem. Pokud je však cizí předmět v oku zaseknutý nebo dojde k poranění oka ostrým předmětem, nepokoušejte se jej vyndat ven, ale vždy vyhledejte pomoc očního lékaře,“ dodává pan primář.

 

Tipy pro bezpečnou jízdu

Léto je také obdobím, které mnozí z nás spojují s výlety autem. Ať už se chystáte na delší či kratší cesty, je důležité si uvědomit, jak zásadní roli hraje zrak při řízení, a to i v letních měsících, kdy jsou dlouhé dny a tedy i lepší světelné podmínky. V létě jsou totiž oči řidičů vystaveny zase jiným nástrahám:

Sluneční záření: Intenzivní letní slunce může způsobit oslnění, které zhoršuje viditelnost a zvyšuje riziko nehody. Proto je důležité používat kvalitní sluneční brýle s UV filtrem, které nejen chrání oči před škodlivým zářením, ale také zlepšují viditelnost a snižují oslnění.

Odrazy a oslnění: Slunce odrážející se od povrchu silnice, kapoty auta nebo vody může také způsobit dočasné oslnění. Speciální polarizační brýle mohou pomoci snížit tento efekt a zlepšit komfort při řízení. V noci jsou zase oči vystaveny oslnění od protijedoucích světlometů. V tomto případě pak mohou pomoci k bezpečnější jízdě v noci brýle se žlutým filtrem, které minimalizují oslnění a zvyšují viditelnost.

Únava očí: Dlouhé cesty a soustředění na silnici mohou vést k únavě očí. Pravidelné přestávky, během kterých oči odpočívají, jsou nezbytné pro udržení ostrého a pozorného vidění. Umělé slzy mohou pomoci zvlhčit oči a zmírnit únavu.

Dobrá viditelnost a schopnost správně rozpoznávat okolní prostředí jsou klíčové pro bezpečnou jízdu. Proto je nezbytné, aby řidiči chodili na pravidelné kontroly zraku a používali dioptrické brýle nebo kontaktní čočky, pokud je potřebují,” uzavírá pan primář Zugar.