PŘESTĚHOVALI JSME SE!
Od 11.4.2023 nás najdete v budově Port7 na Nádraží Holešovice.

Chci se objednat

Léčba astigmatismu

Astigmatismus je oční vada, o které často lidé ani nevědí. Přitom se jedná o velmi časté onemocnění, které postihuje osoby v kterémkoli věku a trpí jím až 60% lidí. Často se objevuje současně s dalekozrakostí nebo krátkozrakostí. Nejčastěji se řeší brýlovou korekcí, ale nadobro se jej můžete zbavit při odstranění šedého zákalu nebo během laserových i nitroočních operací zbavujících závislosti na brýlích.

 

Co je astigmatismus

Astigmatismus snižuje zrakovou ostrost a to na všechny vzdálenosti. Jedná se o tzv. cylindrickou oční vadu, která je způsobena nepravidelným zakřivením rohovky, vzácněji i zakřivením oční čočky. Zakřivení je místo kulovitého tvaru spíše elipsoidní a světlo se proto lomí v místech s větším či menším zakřivením různě, což způsobuje, že se paprsky na sítnici nesetkávají a vidění je rozostřené, pokřivené a zdeformované. Astigmatismus je ve většině případů vrozený, ale v některých případech se může objevit i v dospělosti v souvislosti s některými očními onemocněními.

 

Jak se astigmatismus řeší

Nízký stupeň astigmatismu většinou nezpůsobuje žádné velké problémy a není potřeba ho nijak korigovat. Vyšší stupně astigmatismu však již vyžadují korekci, neboť jinak může způsobovat bolesti hlavy, únavu, šilhání nebo pálení či řezání očí.

Astigmatismus lze korigovat brýlemi s cylindrickými skly či torickými kontaktními čočkami. Tyto pomůcky však vadu neléčí a neodstraňují, pouze ji korigují a pomáhají k lepšímu vidění.

Zbavit se astigmatismu zcela je v dnešní době možné díky moderním operačním zákrokům - nitroočními a laserovými operacemi, kdy se astigmatismus odstraní společně s šedým zákalem nebo refrakční vadou oka.

 

Odstranění astigmatismu při nitroočních operacích

Astigmatismus se při nitroočních operacích odstraňuje spolu s oční vadou - u pacientů s šedým zákalem při operaci šedého zákalu a dále u pacientů po 45. roce věku spolu s presbyopií při operaci PRELEX.

U nitroočních operací existují dvě možnosti odstranění astigmatismu v závislosti na stupni astigmatismu. Jedná se buď o řešení tzv. rohovkovými nářezy (LRI), které jsou vhodné při nižším stupni astigmatismu. Při vyšších stupních astigmatismu se pak implantují torické nitrooční čočky. Vhodnost dané metody vždy určí lékař na základě komplexního předoperačního vyšetření.

 

Rohovkové nářezy (LRI)

Metoda odstranění astigmatismu s nižší hodnotou. Jedná se o mikrochirurgickou metodu, při které se provádí nářezy při okraji rohovky a tím lze dosáhnout požadované změny zakřivení rohovky a tím korekce astigmatismu.

 

Implantace torických čoček

U nitroočních operací se původní lidská čočka vymění za novou torickou nitrooční čočku, která je vyrobena tak, že napraví kromě oční vady i astigmatismus. Po operaci je tak astigmatismus trvale vyřešen a vidění je jasné a ostré.

 

Odstranění astigmatismu při laserových operacích

Astigmatismus lze odstranit společně s dioptrickými vadami jako je krátkozrakost a dalekozrakost při laserových operacích oka. Vhodným řešení jsou laserové zákroky ReLEx SMILE a femtoLASIK, při kterých laserový paprsek jemně a přesně upraví tvar rohovky. Světelné paprsky pak dopadají na sítnici rovnoměrně a obraz je jasný a ostrý jako u normálního oka.

 

 

horizontal