PŘESTĚHOVALI JSME SE!
Od 11.4.2023 nás najdete v budově Port7 na Nádraží Holešovice.

Chci se objednat

iStent: Mikroimplantát s obrovským účinkem

Nová metoda léčby glaukomu pomocí dvou unikátních titanových mikroimplantátů, tzv. stentů „iStent inject® W“, pomáhá pacientům obnovit přirozený odtok tekutin z oka a řídit tak jejich nitrooční tlak.  

 

Operace glaukomu pomocí iStentu

V rámci operace chirurg zavede pacientovi do oka vždy dva stenty, které vytvářejí mikro bypass v oblasti, kde je odtoku nitrooční tekutiny z oka kladen největší odpor. Po zavedení pacient stenty nevidí ani je necítí.

„Během zákroku se implantují dva mikrostenty do komorového úhlu, kde probíhá fyziologicky odtok nitrooční tekutiny. Díky těmto "trubičkám" dochází k větší filtraci nitrooční tekutiny do odtokových cest a tím k žádoucímu snížení nitroočního tlaku. Oba mikrostenty se implantují během několika málo minut a efekt je znatelný již ve velmi krátké době po operaci." vysvětluje MUDr. Andrea Janeková, FEBO, která operace glaukomu pomocí iStentů v OCP provádí.

Zákrok probíhá ambulatně v lokální anestezii a trvá přibližně 15 minut. Pacient kape týden po zákroku kapky a dochází na kontrolu druhý den po operaci. Následně kape pacient kapky přibližně týden a dle výše nitroočního tlaku dochází na 2–3 kontroly v prvním měsíci po operaci. Omezení po operaci jsou víceméně stejná jako po jakékoliv jiné oční operaci.

 

Pro koho je operace vhodná

Implantace mikrostentu je vhodná

  • Při onemocnění glaukomem s tzv. otevřeným úhlem, kde lokální medikace (kapky či jejich kombinace) nestačí pro dostatečné snížení nitroočního tlaku, případně pro pacienty, kteří kapky nesnášejí.
  • Obecně je tato metoda o něco vhodnější pro pacienty, kteří již mají umělou čočku.
  • Dále pro pacienty, kteří mají v plánu operaci katarakty (šedého zákalu). U nich provádíme kombinovaný výkon, kdy během jednoho zákroku operujeme šedý zákal a následně implantujeme i mikrostent.

Pro mladší pacienty mohou být vhodnější jiné typy zákroků. Vždy je důležité důkladné předoperační vyšetření a doporučení lékaře.

 

Malá věc přináší velké výsledky

iStent inject® W je jedním z nejmenších lékařských implantátů do lidského těla, který přináší velké výsledky. Celosvětově byl iStent implantován již u více než 1 milionu pacientů a dosavadní výsledky studie výrobce společnosti Glaukos ukazují, že 84 % pacientů bylo během 23 měsíců od operace bez medikace.*

„V ČR je naimplantováno několik desítek iStentů s velmi dobrým výsledkem. U některých pacientů zcela odpadla potřeba kapat kapky na snížení nitroočního tlaku. Na našem pracovišti jsme první iStenty implantovali již v první polovině roku 2021 a u operovaných pacientů zatím pozorujeme dostatečné snížení nitroočního tlaku,“ popisuje dosavadní zkušenosti s výsledky u svých pacientů paní doktorka Janeková.

Ačkoliv se tedy jedná o jeden z nejmenších lékařských implantátů na světě, přináší velké výsledky. Díky obnově normálního nitroočního tlaku je pacientům po operaci možné snížit či zcela vyloučit léky na glaukom a pacientům se tak výrazně zlepší kvalita života.

* Zdroj: https://livingwithglaucoma.com/istent-inject-w/istent-inject-w-innovative-design/

 

Novinka roku 2023: implantace iStentu s úhradou pojišťovnami 

Oční centrum Praha je od letošního roku jedním jedním ze dvou privátních certifikovaných pracovišť v celé ČR, kde je nová metoda léčby glaukomu pomocí implantátu iStent inject W hrazena ze zdravotního pojištění.

„Jsem velice hrdý, že se naše oční klinika stala nejen prvním soukromým centrem, kde se nová unikátní operace glaukomu pomocí těchto mikroimplantátů provedla, ale i na to, že nově můžeme našim pacientům tuto nejmodernější léčbu poskytovat v rámci zdravotního pojištění. Léčba pomocí drenážních implantátů je finančně nákladná a v celé České republice ji může v rámci zdravotního pojištění poskytovat pouze 16 certifikovaných pracovišť, z nichž jsou jen dvě soukromá, a právě jedním z nich je naše centrum,“ říká Adam Janek, ředitel Očního centra Praha.

 

 

horizontal