PŘESTĚHOVALI JSME SE!
Od 11.4.2023 nás najdete v budově Port7 na Nádraží Holešovice.

Chci se objednat

Zdeněk Hašek
pilot

"Celému týmu z OCP bych chtěl tímto poděkovat za opravdu profesionální přístup a vynikající péči."

Před půl rokem jsem byl v OCP na laserové operaci očí. Mým cílem bylo jediné, konečně se zbavit těch "otravných" brýlí.

Mé poruchy se zrakem začaly někdy ve druhé třídě, když jsem postupně přestal vidět na tabuli. Z verdiktu paní doktorky, že začnu nosit brýle, jsem opravdu nebyl nadšený. Ani ne tak kvůli vzhledu, ale spíše kvůli nepraktičnosti. Mým celoživotním koníčkem je sport a každý, kdo alespoň někdy sportuje, tak ví, o čem mluvím. Navíc já hrál lední hokej a tímto sportem jsem opravdu každý den žil a brýle mi prostě překážely. Má vada se zastavila na třech dioptriích a věřte mi, že ten puk z jednoho konce kluziště na druhý prostě nevidíte. A tak jsem začal nosit kontaktní čočky, které vyřešily můj problém s hledáním puku na ledě, ale to bylo vše. Já nejsem zrovna příklad člověka, který by musel mít vše dokonale čisté a uklizené a tak se pro mě stalo každodenní nasazování a čištění kontaktních čoček několikaminutovým a otravným před tréninkovým rituálem. A to už vůbec nemluvím o věčně podrážděných očích a o penězích, které jsem utratil, ať už nákupem čoček a všech věcí kolem nich, tak i častým nákupem nových brýlí, které se pro mě a můj aktivní životní styl staly tak maximálně roční záležitostí. A tak se vlastně stala laserová operace očí mým snem. Jenže v těch zhruba devatenácti letech, když se mi zrak ustálil, nastala další rána v mém snu žít život bez brýlí. Od mala jsem chtěl být pilot a po gymnáziu jsem se rozhodl jít studovat vysokou školu a začít s létáním. Vůbec první krok k tomu, aby se člověk mohl stát pilotem dopravních letadel je projít dvoudenní lékařskou prohlídkou na Ústavu leteckého zdravotnictví, kde Vaše tělo rozeberou do poslední částečky. Vše jsem v pohodě zvládl, ale vyslechl jsem si dost nemilou zprávu. Jako pilot dopravních letadel nemohu mít refrakční operaci očí. Myslím, že každý rok kdy jsem chodil na pravidelné lékařské prohlídky, jsem se dokola ptal paní doktorky, jestli už mohu podstoupit laserový zákrok. A asi před dvěma lety mi konečně bylo řečeno, že by se každou chvílí měl změnit letecký zákon, který upravuje požadavky na zrak. Důvod byl jednoduchý. Piloti vyvíjeli opravdu velký nátlak na evropské letecké úřady a ty jim daly za pravdu, že laserové operace jsou dnes na opravdu velmi vysoké úrovni a na očích i zraku pacienta nezanechávají téměř žádné následky, tedy vyjma nulových dioptrií. A tak jsem se i já konečně dočkal a mohl podstoupit operaci bez rizika, že by mi byla odebrána zdravotní způsobilost, a můj celoživotní sen o létání s dopravními letadly, by se rozplynul.

Nemám vůbec žádné obtíže, možná jen mí přátelé mě ze začátku nemohli bez brýlí poznat, a i paní doktorka z Ústavu leteckého zdravotnictví mi potvrdila, že operace dopadla výborně a není jediný důvod, abych nemohl zpět za knipl. Můj sen se stal skutečností a můj život se stal o moc jednodušší. Nemusím se stále bát o brýle, když jdu sportovat, neřeším stálé otírání potu ze skel, neřeším neustálé vyndávání a nandávaní čoček z očí a například v bazénu už konečně také vidím, jaké krásné plavky slečny nosí. Teď už si jen naplno užívám perfektní zrak a už se nemohu dočkat léta, až si konečně budu moci pořídit nějaké slušivé sluneční brýle.

Na závěr bych chtěl říci všem, co mají stejný problém, jako jsem měl já, ať se operace nebojí, protože není důvod a výsledek pak opravdu stojí za to.

Celému týmu z OCP bych chtěl tímto poděkovat za opravdu profesionální přístup a vynikající péči. Jo, a abych nezapomněl, za život bez brýlí!