PŘESTĚHOVALI JSME SE!
Od 11.4.2023 nás najdete v budově Port7 na Nádraží Holešovice.

Chci se objednat

Tomki Němec
fotograf

"Kromě toho, že jsem si odnesl brýle na čtení, jsem odcházel i s pocitem, že jsem potkal člověka, který má rád svoji práci i po mnoha letech praxe a dokáže naprosto přirozeně vysvětlit problémy spojené se zrakem a pomoci mi."

Tomki Němec je český fotograf, který byl v letech 1989 – 1992 a 1997 – 2003 osobním fotografem prezidenta Václava Havla.

V roce 1991 pořídil fotografii prezidenta Václava Havla, který byl v Portugalsku překvapen mořskou vlnou a tato fotografie byla zařazena do putovní výstavy World Press Photo. V roce 1994 byl oceněn 3. místem v této samé putovní výstavě v kategorii Daily life – Kuba - Černý trh v Havaně.

Jeho fotografie jsou publikovány v domácích i zahraničních periodikách - např. Respekt, Reflex, Mladý svět, Libération, Le Monde, Paris Match, Stern, Der Spiegel, Das Magazin, DU, Geo, Die Zeit, Focus, Esquire, New York Times Magazines, Los Angeles Times Magazine, News, atd. Spolupracoval s prestižními agenturami Anzenberger (Vídeň) a VU’(Paříž).

V roce 2001 vydal knihu fotografií Václav Havel - Photographs. Vydavatelství TORST vydalo v roce 2008 knihu v jedinečné edici Fototorst - Tomki Němec.

Od roku 2009 pracuje na volném cyklu - tématu - Karel Scwarzenberg, kterého doprovázel jako fotograf při jeho cestách do zahraničí a fotografoval jeho prezidentskou kampaň.

Pan Tomki Němec navštívil Oční centrum Praha kvůli komplexnímu očnímu vyšetření. 
„Při focení portrétů jsem se seznámil s panem doktorem Michalem Janekem, kterého jsem před několika lety fotografoval coby poslance parlamentu ČR. Jsem zvyklý si s fotografovanými /klienty/ povídat ještě před samotným focením o jejich práci, životě apod., Pamatuji si, jak jsem byl velmi překvapený, když jsem poslouchal, kolik operací pan doktor Janek za život vykonal a jak zaníceně o své práci hovořil.

Věk se moc “okecat” nedá. Již delší dobu pozoruji u sebe zhoršení zraku, proto jsem při vzpomínce na náš rozhovor navštívil pana doktora. Při pečlivé kontrole “mých čoček” a informacích, které mi pan doktor v průběhu vyšetření poskytoval, jsem si opětně vzpomněl na jeho zanícené vyprávění před lety. Kromě toho, že jsem si odnesl brýle na čtení, jsem odcházel i s pocitem, že jsem potkal člověka, který má rád svoji práci i po mnoha letech praxe a dokáže naprosto přirozeně vysvětlit problémy spojené se zrakem a pomoci mi.“