PŘESTĚHOVALI JSME SE!
Od 11.4.2023 nás najdete v budově Port7 na Nádraží Holešovice.

Chci se objednat

Paní Dana Zátopková v Očním centru Praha

16.05.2014
Paní Dana Zátopková v Očním centru Praha

Dnes navštívila naše Oční centrum nestarší žijící česká olympionička, vítězka 3 zlatých a jedné stříbrné medaile, paní Dana Zátopková.

V roce 2007 byl paní Zátopkové odoperován šedý zákal. Dnes přišla do Očního centra na preventivní komplexní vyšetření. „Paní Zátopková má zrak v naprostém pořádku. V jejím věku čte bez brýlí a je velice vitální“ řekl primář Očního centra Praha, MUDr. Radan Zugar.

 

Zeptali jsme se paní Zátopkové na pár otázek, které nás velice zajímají. Rádi se o ně podělíme.

 

Paní Zátopková, jste velmi vitální, jak se udržujete v kondici? Sportujete pravidelně?

Už to není, jako dříve. Do svých 85 let jsem ještě běhávala a chodila na hřiště trénovat. V poslední době se snažím alespoň denně ujít 1 – 2 km. Když mám chvilku a nechce se mi ven, doma si zacvičím, protáhnu tělo a snažím se trošku rozhýbat. Můj tatínek vždycky říkával: „Uč se pokoře, budeš jednou stará“ a měl pravdu. Už to není jako zamlada, ale snažím se udržovat v kondici.

 

Čemu se věnujete ve volném čase?

Jak jsem již řekla, ráda udělám něco pro své tělo, ale v posledních letech se věnuji psaní. Píši knihu o svém životě a o svém manželovi, Emilu Zátopkovi.

 

Rozhodla jste se sama, že knihu napíšete?

Ne, ne, do psaní mě dlouhou dobu hecovali přátelé a kamarádi. Největším podnětem pro psaní bylo vydání jedné knihy, která píše o Emilu Zátopkovi a není v ní nic pravdivého. Jen samé vymyšlené příběhy. To byl pro mě impuls, že musím napsat, jak to doopravdy bylo a jaký život jsme měli jak já, tak Emil. Nebýt kamarádů, kteří mě neustále podporují ve psaní, tak už jsem s ní dávno skočila. Ale nyní se kniha blíží k závěru a jsem opravdu ráda, že jsem se do psaní dala.

 

V roce 2007 jste byla v Očním centru na operaci šedého zákalu, měla jste problémy s očima již dříve?

Měla jsem štěstí, že jsem se narodila se zdravýma očima. Nikdy jsem nenosila brýle. Moje maminka s bratrem měli problémy se zeleným zákalem, ale já ne. Proto kladu veliký důraz na preventivní prohlídky, abych náhodou něco nezanedbala. Oči se mi začaly horšit až kolem 84. roku, kdy jsem pociťovala zamlžené vidění. Paní doktorka mi indikovala šedý zákal, tak jsem šla na operaci. S operací jsem byla moc spokojená a viděla jsem po ní zase jako zamlada. Ani teď nepotřebuji brýle. Čtu bez brýlí, svoji knihu také píši bez brýlí, takže jsem ráda, že se můj zrak nehorší. O tom jsem se přesvědčila i dnes, kdy výsledky dopadly naprosto skvěle.

fotofoto