PŘESTĚHOVALI JSME SE!
Od 11.4.2023 nás najdete v budově Port7 na Nádraží Holešovice.

Chci se objednat

Víte, jak chránit oči v létě?

03.07.2023
Víte, jak chránit oči v létě?

Mnozí už se těší na dovolenou, a to ať už odpočinkovou u moře, nebo aktivní vysoko v horách. Obě varianty mohou mít zásadní vliv na naše oči. Zrak může být ovlivněn nejen slunečním zářením, ale i úrazy a různými infekcemi. Jak oči chránit a co dělat v případě obtíží, radí MUDr. Lucie Frantlová, vedoucí lékařka ambulantního provozu Očního centra Praha a sítě MediPort.

Dovolenou si chce každý užít v klidu, ale stát se může cokoli. I zdánlivě neškodné pálení očí může znepříjemnit letní odpočinek. Nezapomeňte tedy do kufru přibalit například i oční kapky.

 

Ochrana očí před sluncem

Sluneční záření a UV paprsky jsou pro naše oči nebezpečné, zejména ve vysokých nadmořských výškách, ale i u moře, kde se UV záření odráží od vodní plochy. 

„Přílišná expozice slunečnímu záření má v oku vliv především na spojivku, která při intenzivním vystavení UV záření zarudne a oko pak slzí, svědí, pálí a škrábe,“ vysvětluje MUDr. Lucie Frantlová a dodává: „Nedostatečná ochrana před dlouhodobým UV zářením zároveň může způsobit i vážnější problémy se sítnicí nebo může i podporovat a urychlit vznik šedého zákalu.“

Proto je důležité chránit zrak kvalitními slunečními brýlemi s UV filtrem 400. Certifikát CE včetně stupně ochrany najdete na vnitřní straně postranice brýlí. Barva skel by neměla být úplně tmavá, neboť by se zorničky oka pod jejich ochranou mohly více rozšířit a do oka by pak mohlo pronikat více UV záření. Ideální je tedy zatmavení stupně dva až tři.

 

Co s sebou přibalit na dovolenou?

Na podrážděné oči

Sluníčko, ale i slaná mořská voda nebo chlorovaná voda v bazénech mohou naše oči podráždit. Proto je vhodné oči vždy po koupání oplachovat čistou vodou. Určitě není dobré je jen utřít do ručníku, neboť si pak sůl či v případě sladkých koupališť vodní řasy a sinice do oka spíše vetřete. Při plavání a potápění je zároveň vhodné používat plavecké či potápěčské brýle, které oči ochrání.

„Na dovolenou doporučuji přibalit do lékárničky oční kapky, jako je například ophtalmoseptonex nebo kapičky obsahující světlík lékařský. V případě podráždění tyto kapičky aplikujte 3–4x denně a nechte oko zklidnit. Pokud kapky nepomohou nebo se bolest očí zhorší, navštivte očního lékaře,“ doporučuje doktorka Frantlová.

Na suché oči

Na dovolených často využíváme i výhod klimatizace, ať už na cestě v autě, nebo i při pobytu v hotelových pokojích. Pro naše oči to ale může být spíše nevýhoda, neboť způsobuje osychání povrchu oka. Náchylnější na klimatizaci bývají většinou oči, které mají sníženou schopnost tvorby slz či zhoršenou kvalitu slzného filmu. 

„Do kufru je tak ideální zabalit i tzv. umělé slzy – kapky, které pomáhají zvlhčovat povrch oka a posilují tak přirozený slzný film v oku. Suché oči určitě není dobré dlouhodobě podceňovat, neboť zanedbání může vést až ke vniku syndromu suchého oka i s případnými problémy v podobě zánětu rohovky a spojivky,“ vysvětluje paní doktorka Frantlová.

Na alergické oči

Dovolenou tráví většina z nás na čerstvém vzduchu. Pro alergiky to ale znamená, že se více vystavují kontaktu s případnými alergeny, jako je pyl či prach. Oči alergiků jsou pak vystaveny riziku alergického zánětu spojivek, který se projevuje zčervenáním očí, svěděním, nadměrným slzením či opuchnutím víček.

„V případě, že jste alergik a hrozí otok očí kvůli kontaktu s alergenem, si určitě nezapomeňte do cestovní lékárničky přibalit i oční kapky s antihistaminiky,“ připomíná paní doktorka Frantlová.

 

Co dělat v případě poranění oka 

V létě může docházet i k častým drobným poraněním oka, kdy do oka vlétne hmyz nebo spadne nějaká nečistota. Při letním sportování, ale například i při kutilských pracích je proto vhodné zrak chránit a používat ochranné brýle.      

„Pokud je cizí předmět v oku volný a pohyblivý, vyjměte jej z oka ven např. čistým kapesníkem a ošetřete oko desinfekčními kapičkami, například ophtalmoseptonexem. Pokud je však cizí předmět v oku zaseknutý nebo dojde k poranění oka ostrým předmětem, nepokoušejte se jej vyndat ven, ale vždy vyhledejte pomoc očního lékaře,“ uzavírá Frantlová.