PŘESTĚHOVALI JSME SE!
Od 11.4.2023 nás najdete v budově Port7 na Nádraží Holešovice.

Chci se objednat

Podcast: Moci bez nemoci s MUDr. Andreou Janekovou, FEBO

29.01.2024
Podcast: Moci bez nemoci s MUDr. Andreou Janekovou, FEBO

Naše paní doktorka Andrea Janeková byla hostem podcastu "Moci bez nemoci" v Českém rozhlasu Dvojka. V rozhovoru se Šárkou Volemanovou radila ohledně zeleného zákalu a nových unikátních operací zeleného zákalu. Spolu s paní doktorkou Janekovou byl hostem i její pacient pan Bohuslav, který tuto operaci u paní doktorky podstoupil.

Moci bez nemoci na téma:

Novinková chirurgická léčba zeleného zákalu

V rozhovoru paní doktorka Janeková popisuje, co to zelený zákal neboli glaukom je, jaká je jeho příčina, jak se onemocnění projevuje i jaký je rozdíl mezi zeleným a šedým zákalem. Vysvětluje, že nejčastějším rizikovým faktorem je zvýšený nitrooční tlak, který se léčí pravidelným kapáním kapek. Dále se v rozhovoru věnuje možnostem konzervativní léčby zeleného zákalu, chirurgické léčby i nejnovějším unikátním operacím zeleného zákalu pomocí mikroimplantátů. Popisuje výhody této operace i jak samotný zákrok probíhá. 

Vysvětluje, že oproti dosavadní chirurgické léčbě jsou nové mikroinvazivní operace určeny již i pro pacienty s počínajícím zeleným zákalem, kteří aplikaci kapek hůře snášejí. Po operaci pacienti pak mohou lokální léčbu kapkami vysadit či zásadně omezit.

Pan Bohuslav pak popisuje svou zkušenost s touto operací. Se zvýšeným nitroočním tlakem se léčil řadu let a to pravidelným kapáním různých nitroočních kapek i užíváním tablet. Postupně však možnosti lokální léčby byly vyčerpány a proto mu byla doporučena novinková mikroinvazivní operace pomocí dvou mikrostentů. Pozitivní výsledek operace byl u pana Bohuslava zaznamenán již druhý den při kontrole, kdy mu byly naměřeny dobré hodnoty nitroočního tlaku.

V rozhovoru také hovoří i dcera pana Bohuslava, která svého otce po celou dobu při vyšetřeních i operaci doprovázela.

Celý podcast si můžete pustit zde u nás na webu:

____________________________

Podcast "Moci bez nemoci": O zdravotních diagnózách a nových metodách léčby se Šárkou Volemanovou.

Špičkoví lékaři a vědci, nové lékařské postupy, léky i klinické studie. A skutečné příběhy pacientů. Naděje na život pro všechny, kteří to potřebují, i jejich blízké. Všechny díly pořadu najdete na webu dvojka.rozhlas.cz a v aplikaci mujRozhlas v rozšířené podcastové verzi.