PŘESTĚHOVALI JSME SE!
Od 11.4.2023 nás najdete v budově Port7 na Nádraží Holešovice.

Chci se objednat

Laserová operace očí - časté dotazy

LASEROVÁ OPERACE OČÍ

Kdy je pro mě vhodný laserový refrakční zákrok?

Laserový refrakční zákrok je obecně vhodný u pacientů do přibližně 45 let, kteří nosí brýle na dálku. Nejčastěji korigovanou refrakční vadou je krátkozrakost (myopie) a různá výše astigmatismu. Dalekozrakost (hypermetropii) je taktéž v určitých případech možno korigovat pomocí laserového rohovkového zákroku.

Kdy nemůžu podstoupit laserový refrakční zákrok?

Pro podstoupení refrakčního rohovkového zákroku je nutné být starší 18 let a mít alespoň 2 roky stabilní refrakční vadu. V době laserového refrakčního zákroku by žena neměla být těhotná a kojit. Pacientovi, který měl někdy v životě opar v oku (Herpes opthalmicus) nemůže být laserový refrakční zákrok proveden.

Jaká jsou omezení po laserovém refrakčním zákroku?

Po zákroku se musíte měsíc vyhnout koupání v bazénu, moři a návštěvě sauny. Líčení a mnutí očí je nutné zcela omezit v prvních dvou týdnech a dále dle pokynů lékaře při kontrolních vyšetřeních. V prvních dvou týdnech po operaci je nutno vynechat veškeré sporty. Do prvního měsíce po zákroku je nutné vynechání kontaktních sportů, kde hrozí poranění či přímá rána do oka.

Jak probíhá vyšetření?

Před zákrokem musí každý pacient projít důkladným vyšetřením pomocí speciálních počítačových diagnostických přístrojů a také klinickým lékařským vyšetřením. Součástí vstupního vyšetření před výkonem je vyšetření automatickým keratometrem, refraktometrem a aberometrem, vyšetření přístrojem Pentacam, vyšetření zrakové ostrosti do dálky i do blízka, vyšetření nitroočního tlaku, vyšetření na štěrbinové lampě, vyšetření očního pozadí biomikroskopicky v cykloplegii a odborná konzultace s lékařem.

Jak dlouho trvá vstupní vyšetření a budu moci poté řídit auto?

Délka trvání vstupního vyšetření je přibližně 2 hodiny. Efekt cykloplegik (kapek na rozšíření zornice a relaxaci akomodačního svalu) může přetrvávat až 24 hodin (obvykle cca 6-8 hod), proto po vyšetření nebudete moci řídit auto a budete špatně vidět na blízkou vzdálenost.

Jak dlouho před vyšetřením nemám nosit kontaktní čočky?

Kontaktní čočky mohou do určité míry měnit parametry rohovky, proto je nutno nenosit měkké kontaktní čočky po dobu 1 týdne před vyšetřením a 5 dní před zákrokem (tvrdé kontaktní čočky po dobu 2 týdnů před vyšetřením a 5 dní před zákrokem).

Za jak dlouho po vyšetření mohu jít na operaci? Jak dlouhé jsou čekací doby?

Na operaci můžete jít, jakmile přestane působit efekt cykloplegik, tj. nejdříve za dva dny po vstupním vyšetření. Termín si domluvíte dle Vašich možností a přání na recepci kliniky v den vstupního vyšetření. Přibližná čekací doba od vyšetření do operace je 3-4 týdny. Laserový refrakční zákrok doporučujeme podstoupit do 3 měsíců od vstupního vyšetření.

Jak dlouho trvá zákrok?

Samotný zákrok odstranění dioptrií laserem trvá v závislosti na výši dioptrické vady 10-40 sekund na jednom oku. Celkově s předoperační přípravou, zákrokem a pooperační kontrolou strávíte na klinice přibližně 2- 2,5 hodiny.

Kdy mám přijít na kontrolu?

Kontrolu po laserovém refrakčním zákroku je nutno absolvovat druhý den po zákroku, další kontrola následuje obvykle za týden, pokud neurčí lékař jinak.

 

horizontal