PŘESTĚHOVALI JSME SE!
Od 11.4.2023 nás najdete v budově Port7 na Nádraží Holešovice.

Chci se objednat

Šedý zákal - katarakta

Co je to šedý zákal?

Šedý zákal je onemocnění čočky, které je nejčastěji způsobeno stárnutím, jedná se většinou o tzv. senilní kataraktu. Tento typ tvoří naprostou většinu operovaných šedých zákalů. Šedý zákal může vzniknout také v důsledku trvalého užívání některých léčiv (hlavně kortikosteroidů) nebo v důsledku jiného celkového nebo očního onemocnění. Dalším vyvolavatelem šedého zákalu je proběhlý úraz oka, těžší oční zánět, nádor oka, metabolická a systémová onemocnění.

Jak poznám, že mám šedý zákal?

V závislosti na typu a intenzitě šedého zákalu můžete pozorovat některé z následujících příznaků:

  • zamlžené vidění, rozostřené vidění, neostrý obraz, hlavně při pozorování předmětů do dálky
  • barvy nejsou tak syté jako na druhém oku, lámou se, mají jinou intenzitu a odstín
  • při pohledu jedním okem se předměty jeví zdvojené až ztrojené

Diagnózu šedého zákalu lze ověřit pouze kompletním očním vyšetřením.

Co je zapotřebí vzít s sebou na předoperační vyšetření?

Na předoperační vyšetření si vezměte kartičku pojištěnce, seznam léků, které užíváte a pokud máte, tak doporučení – zprávu od svého obvodního očního lékaře.

Jak probíhá předoperační vyšetření?

Po zaregistrování na recepci naší kliniky Vám sestřička změří nitrooční tlak a provede měření pomocí autorefraktometru. Poté následuje pohovor s lékařem, zkouška vidění do dálky a blízka a vyšetření předního segmentu oka. Následně budete vyzvání k přesunu do čekárny, kde Vám bude sestřička kapat kapky na roztažení zorniček. Přibližně po 30-40 minutách následuje dovyšetření u lékaře, který Vás obeznámí s dalším postupem a navrhne nejvhodnější nitrooční čočku pro Vaše oči.

Budu po operaci vidět na všechny vzdálenosti bez brýlí?

Vidění je po operaci šedého zákalu ostré většinou jen na jednu vzdálenost. Pro pacienta, který nosil celý život brýle na dálku je vhodné tyto brýle zachovat. Takový pacient bude následně číst bez brýlí. Pacient, který celý život nenosil brýle na dálku a používal jen korekci na čtení bude pro ostré vidění na blízko, např. při čtení potřebovat brýle.

Vidění na všechny vzdálenosti bez brýlí závisí na typu nitrooční čočky. V nabídce Očního centra Praha jsou kvalitní čočky, které umožňují vidění na všechny vzdálenosti, aniž by bylo dál nutné používat brýle. Zda pacientovi může být implantována čočka na všechny vzdálenosti závisí na vstupním vyšetření.

Jak probíhá operace šedého zákalu?

Při operaci šedého zákalu je zkalená čočka pacienta nahrazena umělou nitrooční čočkou. Z původní čočky v oku zůstává jen obal – čočkové pouzdro, do kterého operatér implantuje umělou nitrooční čočku. Celá operace probíhá v lokální anestezii (tj. znecitlivení oka pomocí kapek).

Jak dlouho operace trvá?

Samotný výkon trvá přibližně 15 minut. Spolu s celkovou předoperační přípravou stráví pacient na klinice přibližně 2-3 hodiny.

Mohu si vybrat typ nitrooční čočky?

Při operaci šedého zákalu se zkalená čočka odstraní a je nahrazena čočkou čirou. Tyto čočky se vyrábějí v různých variantách. Základní varianta nitrooční čočky je plně hrazená ze zdravotního pojištění. Na zvážení máte doplatkové tzv. prémiové typy čoček, které poskytují lepší vidění za šera a mají žlutý filtr chránící sítnici. Více o vlastnostech a doplatcích nitroočních čoček naleznete zde.

Jaké jsou druhy prémiových nitroočních čoček (multifokální čočky, bifokální čočky, akomodační čočky) ?

Prémiové nitrooční čočky umožňují ostré vidění na všechny vzdálenosti a pacient již po operaci nepotřebuje užívat žádnou brýlovou korekci.

Co je to akomodační čočka?

Akomodační čočka umožňuje dobré vidění do dálky, střední vzdálenost (počítač) a na větší písmena. Na čtení malých písmen (návody k použití) potřebuje pacient slabé brýle. Výhodou akomodačních čoček je, že nemají některé nežádoucí optické fenomény čoček multifokálních a jsou z tohoto hlediska vhodnější např. pro řidiče z povolání.

Je pro mě vhodná implantace prémiových čoček?

Zda je právě pro Vás vhodná implantace prémiových čoček posoudí lékař po vyšetření. Obecně lze říci, že vhodný pacient je takový, který nosí brýle na čtení i na dálku. (Hypermetrop, presbyop). Implantace prémiových čoček není vhodná při výskytu některých dalších očních onemocnění. V tomto případě dokonce čočka nemusí správně plnit svou funkci a pacient nemusí být spokojený. Proto u nás - v Očním centru Praha každý pacient prochází důkladným očním vyšetření, abychom si byli jisti, že prémiová čočka bude v oku pacienta správně fungovat.

Kdy a kam půjdu po operaci na kontrolu?

Kontrola po operaci šedého zákalu je doporučena do 3 dnů v našem Očním centru nebo u svého spádového očního lékaře. Záleží, jaká varianta Vám více vyhovuje a také na domluvě s Vaším očním lékařem.

Kdy si budu moci po operaci nechat předepsat brýle na čtení / na dálku?

Brýle na čtení / dálku Vám předepíšeme u nás v Očním centru Praha nebo Váš obvodní oční lékař přibližně měsíc po operaci, kdy je vidění ustálené a dioptrie se již nemění.

horizontal