PŘESTĚHOVALI JSME SE!
Od 11.4.2023 nás najdete v budově Port7 na Nádraží Holešovice.

Chci se objednat

Odstranění druhotného šedého zákalu

tzv. YAG laserová kapsulotomie

Odstranění druhotného šedého zákalu tzv. YAG laserem je neinvazivní laserový zákrok k odstranění následného šedého zákalu, který se projevuje zamlženým viděním většinou u pacientů po operaci šedého zákalu. 

 

Co je druhotný šedý zákal

Druhotný nebo také sekundární šedý zákal je způsoben zkalením zadního pouzdra čočky

V průběhu operace šedého zákalu se lidská čočka nahrazuje umělou nitrooční čočkou, která se vkládá do pouzdra původní čočky. Toto pouzdro je čiré a velmi tenké. V některých případech se toto pouzdro ztlušťuje. Pokud toto nastane, vidění se opět zamlžuje a projevuje se poklesem vidění do blízka i do dálky. Kromě zamlženého vidění, druhotný šedý zákal žádným jiným způsobem oko nepoškozuje. Ke ztluštění pouzdra může dojít již několik měsíců po operaci šedého zákalu, ale nejčastěji k němu dochází v průběhu dvou až tří let po operaci. Může se ale vyvinout i úplně nezávisle na operaci.

Druhotný šedý zákal NENÍ komplikací původní operace šedého zákalu a nelze jej nijak ovlivnit. Vyskytuje se u přibližně 10-15% pacientů. 

Druhotný šedý zákal lze jednoduše odstranit bezbolestným zákrokem pomocí laseru.Provádí se ambulantně, na klinice strávíte včetně přípravy na zákrok asi 45 minut a samotný zákrok trvá pár minut.

Odstranění druhotného šedého zákalu je plně hrazeno všemi zdravotními pojišťovnami.

 

horizontal