PŘESTĚHOVALI JSME SE!
Od 11.4.2023 nás najdete v budově Port7 na Nádraží Holešovice.

Chci se objednat

Odchlípení sítnice

Odchlípení sítnice je poměrně časté závažné oční onemocnění, které může způsobit i nevratné poškození zraku až oslepnutí. U tohoto onemocnění je důležitá včasná diagnostika, neboť výsledná zraková ostrost závisí na včasném provedení operace - tzn. čím dříve pacient přijde, tím větší má šanci na zlepšení vidění.

 

Co je odchlípení sítnice

Při odchlípení sítnice dochází k odloučení nervových tkání od vnitřního povrchu oka. V důsledku toho dochází k nedostatečné výživě světločivných buněk sítnice, jejich odumírání a následně ke ztrátě funkce. Neléčené odchlípení sítnice vede prakticky vždy nevratnému poškození zraku až k úplnému oslepnutí, a to většinou již během několika dnů až týdnů.

 

Příčiny odchlípení sítnice

Nejčastějším důvodem odchlípení sítnice je trhlina v sítnici. V důsledku toho se pod sítnicí začne hromadit tekutina, která odtlačuje sítnici, což způsobuje její oddělení až odchlípení. Trhliny v sítnici vznikají v místech chorobného ztenčení, tahem sklivcového úponu nebo při úrazech oka.

Mezi další důvody pak patří tah vazivových pruhů za sítnici, který nezpůsobí trhlinu, ale vytahuje sítnici nad povrch. Tento typ odchlípení vzniká hlavně u diabetiků při pokročilém stádiu diabetické retinopatie a oběhových poruch sítnice.

Odchlípení sítnice může způsobit i prosakování tekutiny pod sítnici z důvodu zánětu či jiného očního nebo celkového onemocnění.

 

Příznaky

Pacient u tohoto onemocnění nepociťuje bolest, ale odchlípená sítnice vyvolává specifické příznaky:

  • pacient  pozoruje záblesky
  • přibývání pohybujících zákalů (plovoucí mušky, padající saze)
  • tmavá clona a stíny, která zastiňují zrak
  • náhlý nástup rozmazaného vidění
  • prázdná místa v zorném poli

Ukázka vidění s odchlípenou sítnicí:

OCP odchlípení sítnice příznaky ukázka vidění

 

Léčba odchlípení sítnice

Základem léčby je včasná diagnostika pomocí specializovaného vyšetření. Pokud pacient pozoruje některý s výše uvedených příznaků, měl by okamžitě vyhledat lékaře. Výsledná zraková ostrost závisí na včasném provedení operace, která snižuje následky na minimum.

Odchlípení sítnice se vždy řeší chirurgicky.

Principem léčby je přiložení sítnice, uzávěra trhlin a děr v sítnici a vytvoření pevné jizvy v místě trhliny. 

 

Laserový zákrok 

Používá se v případě trhlin v sítnici, kdy ještě nedošlo k odchlípení sítnice. Za použití laseru se zajistí oprava trhlin v sítnici. Jedná se o zákrok, který vede k prevenci odchlípení sítnice. Pacient musí být po zákroku sledován, zda onemocnění nepostupuje.

 

Pars plana vitrektomie (PPV) 

Operační technika zvaná PPV (pars plana vitrektomie) se používá jako primární léčba pro všechny typy odchlípení sítnice. Jedná se o mikrochirurgický výkon ve sklivci a na sítnici, který se provádí pod operačním mikroskopem. Operace se provádí ambulantně v lokální anestezii.

 

horizontal