PŘESTĚHOVALI JSME SE!
Od 11.4.2023 nás najdete v budově Port7 na Nádraží Holešovice.

Chci se objednat

OCP jako první představuje novou technologii MIMS® pro léčbu glaukomu

12.06.2024
OCP jako první představuje novou technologii MIMS® pro léčbu glaukomu

V Očním centru Praha byla v pondělí 10. 6. 2024 jako první v České republice vyzkoušena nová, revoluční technologie v léčbě glaukomu. Jedná se metodu minimálně invazivní mikrosklerostomie neboli MIMS®. Tato inovativní technologie, která již osvědčila svou účinnost ve světě, nyní přichází i do České republiky. 

První operace pomocí této technologie provedla MUDr. Andrea Janeková, FEBO, vedoucí lékařka centra kataraktové a refrakční chirurgie a zástupkyně primáře OCP, a MUDr. Marek Fichtl, vedoucí Glaukomového centra VFN a prezident České glaukomové společnosti.

 OCP operace glaukomu MIMS

MIMS®: revoluční technologie pro účinnou léčbu glaukomu

Minimálně invazivní mikrosklerostomie, známá pod zkratkou MIMS®, je procedura, která slouží k vytvoření drenážní cesty pro snížení nitroočního tlaku. Jeho výhodou oproti obdobným metodám při léčbě glaukomu je, že nevyžaduje implantaci stentu.

„Speciálně navržený chirurgický nástroj je vložen do skléry, kde odstraní malý kanál tkáně. Tento kanál poté zůstává otevřený a neustále odvádí nitrooční tekutinu, což efektivně snižuje nitrooční tlak. To znamená, že MIMS® poskytuje pacientům s glaukomem minimálně invazivní a bezstentovou alternativu, která je snadná na použití a méně zatěžuje pacienta, vysvětluje princip nové technologie paní doktorka Andrea Janeková.

MIMS se provádí chirurgickým systémem, který se skládá z víceúčelového ovládacího dotykového displeje, nožního pedálu a jednorázové ruční jednotky. Na základě této procedury dochází ke snížení nitroočního tlaku, u některých pacientů je možná redukce užívaných kapek nebo jejich vysazení. Procedura může být prováděna samostatně nebo v kombinaci s operací šedého zákalu. Tato technologie již získala značku CE.

 

Zkušenosti a výsledky ze zahraničí

MIMS® je přední technologie pro léčbu glaukomu, která poskytuje přesnou a efektivní alternativu k tradičním postupům. Její inovativní přístup může pacientům přinášet naději na účinnější a šetrnější léčbu glaukomu.OCP operace galukomu MIMS

„Dosavadní zahraniční zkušenosti s MIMS® ukazují, že po prvním roce může dojít až k 85% redukci medikace a k poklesu nitroočního tlaku o 38%. Výsledky prozatím nemohou být dlouhodobé, určitě bude nezbytné sledovat soubory pacientů v delším časovém horizontu, dodává MUDr. Marek Fichtl.

Po první kontrole druhý den po operaci je u všech operovaných pacientů vše v pořádku a výsledky jsou pozitivní. Všechny operované pacienty budeme nyní sledovat dlouhodobě, abychom měli relevatní výsledky účinnosti operací touto novou technologií. 

 

Úhrada operace

„V České republice se jedná o naprostou novinku, a proto zatím není tato nová technika hrazena pojišťovnami. První operace byly provedeny na naše náklady, do budoucna lze odhadovat cenu operace na 25 000 až 30 000 Kč. Pokud se podaří výrobci nasmlouvat úhradu se zdravotními pojišťovnami, mohlo by to být do dvou let, jako tomu bylo v případě operace pomocí tzv. iStentů, uvádí k ceně operace Adam Janek, ředitel a člen představenstva OCP.

V roce 2021 jsme v Očním centru Praha provedli jako první privátní centrum v České republice tehdy novou unikátní operaci glaukomu, při které se pacientům s glaukomem implantovaly titanové mikrostenty, tzv. iStenty. V současné době tuto operaci pacientům se zeleným zákalem nabízíme jako jeden ze standardních chirurgických zákroků, a navíc jsme jedním ze dvou privátních certifikovaných pracovišť v celé ČR, kde je metoda léčby pomocí implantátu iStent inject W plně hrazena ze zdravotního pojištění.