PŘESTĚHOVALI JSME SE!
Od 11.4.2023 nás najdete v budově Port7 na Nádraží Holešovice.

Chci se objednat

Laserová operace v létě

Některé operace se v létě nedoporučují. Moderních laserových operací očí se to netýká

O laserových operacích kolují mezi lidmi různé mýty a omyly. Jedním z nich je i to, že by pacienti neměli laserovou operaci očí podstupovat v létě. Dalším mýtem je, že kvůli pooperačnímu režimu si pacienti nebudou moci užít léto naplno a bez omezení. Díky nejmodernější laserové metodě ReLEx SMILE ale žádná velká omezení nehrozí.
 
To, že by se operace neměly podstupovat v létě, je obecný mýtus, který ale v oftalmologii momentálně nemá skutečně velké opodstatnění. Dříve se sice používaly starší, více invazivní operační techniky, jako je například tzv. metoda PRK, při které se narušuje povrch rohovky a hojení je pak bolestivé, pomalejší a problémovější, operační technologie jdou ale neustále dopředu a nejnovější operační metody, jako je ReLEx SMILE, jsou zcela bezbolestné a rekonvalescence kratší.
 

Nejšetrnější metoda korekce zraku

„V Očním centru Praha korigujeme dioptrie a astigmatismus nejčastěji nejmodernější metodou ReLEx SMILE. Tato metoda je pro oko nejšetrnější a nejpřesnější. Díky minimálnímu zásahu do oka je doba hojení a rekonvalescence velice krátká a člověk se po operaci vrací téměř okamžitě do běžného života. V den operace doporučujeme pacientům relaxovat a odpočívat, ale již druhý den se ostrost vidění stabilizuje a pacient se může vrátit i do práce a běžným aktivitám. Téměř zcela se oko zhojí do dvou týdnů od operace,“ vysvětluje MUDr. Andrea Janeková, FEBO, která laserové operace zraku v Očním centru Praha provádí.
 
Díky nejmodernější metodě korekce zraku ReLEx SMILE je zákrok velice šetrný, přesný a zcela bezbolestný. Operace se provádí pomocí tzv. femtosekundového laseru, který na základě přesných výpočtů upraví požadovaný počet dioptrií, a to bez narušení pevnosti a stability rohovky.  
 
OCP laserová operace ReLEx SMILE
 
„Rohovka se narušuje pouze v rozsahu tří milimetrů, na rozdíl od jiných metod, kde ji narušujeme téměř v celém cirkulárním obvodu lamely,“ vysvětluje doktorka Janeková. Samotná operace trvá pouhých pár vteřin a výsledek pacient zaznamená ihned po operaci. 
 

Ani brýle či kontaktní čočky nejsou pro léto ideální

Kdo nosí brýle, ví, že v létě jsou skutečně na obtíž. Nelze si vzít sluneční brýle, nelze se s nimi koupat ani s nimi nelze pořádně a bezpečně sportovat. Řešením pak mohou být v uvedených případech kontaktní čočky. Ty ale ne všichni snesou a zároveň nejsou také zcela vhodné pro koupání a plavání, neboť hrozí riziko jejich vyplavení či zanesení infekce do oka.
 
„Pokud pacient laserovou operaci odkládá z obavy, že se nebude moci celé léto koupat, tak to skutečně není nutné. Plavání se bude muset vzdát, ale v případě operace ReLEx SMILE jen na chvíli. Již po dvou týdnech je ale koupání možné a pacient si naopak může zbytek léta užít plnohodnotně bez jakéhokoliv omezování,“ dodává paní doktorka Janeková.
 
 

Léto může být naopak výhodou

Letní období může být pro operaci naopak výhodou. Pro studenty například tím, že mají volno, a mohou tak volný čas využít k operaci. Další výhodou je, že v letních měsících je nižší riziko nachlazení, a pacient se tak nemusí obávat případného rušení a přesouvání termínu operace.
 
Svobodný a pohodlný život bez brýlí a čoček si tak můžete dopřát víceméně kdykoliv bez ohledu na to, zda je léto, či zima. Určitě není nutné odkládat ji z důvodu léta, dovolené a koupání.
 
horizontal